Európába járnak az oroszok oltásért

  • narancs.hu
  • 2021. november 30.

Külpol

Kevés helyre utazhatnak Szputnyikkal, úgyhogy mást szeretnének kapni. Áprilisban még fordítva volt: sokan az EU-ból mentek Oroszországba oltatni, amíg az Unióban kevés volt vakcina.

Feléledt az Oroszország felől Európába áramló vakcinaturizmus - erről a Deutsche Welle (DW) ír. A lap hozzáteszi, hogy ez trendfordulást jelent, ugyanis áprilisban még épp fordítva volt. Németországban és más uniós államokban akkor még azoknak szerveztek utakat, akik Oroszországba mentek felvenni az oltást, ugyanis tavasszal Európában éppenhogy hiány volt a koronavírus elleni védőoltásból.

Most azonban már az oroszok választanának inkább másik típusú vakcinát, ennek oka a cikk szerint pedig az, hogy az oroszoknak egyre nagyobb gondot jelent a külföldi utazás, amely nemcsak a turistákat, hanem az üzletembereket és a diákokat is érinti. 

A vakcinaturizmus odáig jutott, hogy Oroszországban a utazási irodákat összefogó Association of Tour Operators in Russia (ATOR) is arról számol be, hogy az emberek őket kérik arra, olyan utakat szervezzenek, amely során fel tudják venni az oltást külföldön. Ezt meg is teszik. 

Alapvetően három országban juthatnak az Oroszországból érkezők könnyedén oltáshoz: Szerbiában, Horvátországban és Görögországban. Ezek közül Szerbia a legnépszerűbb, mert ide nem kell vízum és az oltás a nem szerb állampolgárok számára is ingyenes. Bár Németországba is érkeznek oltásra vágyók, de sokkal kisebb mértékben, mert jóval drágább megoldást jelent; itt alapesetben a beutazó turisták nem kaphatnak oltást. Bár az utazási irodákkal ezt el lehet intéztetni, de az oltás 500-600 euróba kerülhet és tolmácsra is szükség lehet.

A DW szerint szeptemberben 10-20 ilyen utat szerveztek, októberre már viszont minden napra jut egy oltásért induló szervezett utazás. Az orosz utazási irodák képviselője szerint ez nem is fog változni addig, amíg a WHO nem engedélyezi a Szputnyik vakcináját.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.