Európai Bizottság: 2024 végéig vehetne még orosz olajat Magyarország

  • narancs.hu
  • 2022. május 6.

Külpol

Erről a pénteki egyeztetésen volt szó a Reuters értesülései szerint.

Amint arról beszámoltunk, új Oroszország elleni szankciós csomagot jelentett be szerda reggel Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Von der Leyen az Európai Parlamentben tartott beszédében közölte, az Európai Unió országai hat hónapon belül felhagynak az orosz nyersolaj importjával, az év végéig pedig a finomított termékek behozatalával is. Úgy fogalmazott, ez egy teljes importtilalom lesz az orosz olajra, tengeri és vezetékes szállításra, nyers- és finomított olajra is. „Nem lesz könnyű. Néhány tagország erősen függ az orosz olajtól. De dolgoznunk kell rajta” – tette hozzá az elnök.

Csütörtökön a HVG számolt be róla, hogy a magyar kormány elutasítja az olajembargó tervét. Ezt Orbán Viktor meg is írta Ursula von der Leyennek, a magyar miniszterelnök levelében egyebek mellett azt írja: „Ha a bizottság ragaszkodik ahhoz, hogy elfogadják javaslatát, felelősséget kell vállalnia történelmi hibájáért.” Péntek reggeli szokásos rádióinterjújában pedig úgy fogalmazott Orbán, hogy a javaslat „felér egy magyar gazdaságra ledobott atombombával”.

A szerdai tárgyaláson a magyar és a szlovák kormánynak felajánlották, hogy ha nem vétózzák meg a javasolt szankciót, akkor 2023 végéig ennek a két országnak továbbra is engedélyezett lenne az orosz olaj beszerzése. Ugyanakkor Pozsony 2025-ig kért haladékot, a magyar kormány pedig azt követelte, hogy a vezetékes olajat vegyék ki a szankciós csomagból.

A Reuters értesülései szerint a péntek reggeli tárgyalásokon az hangzott el, hogy Magyarország, Csehország és Szlovákia további engedményeket kapna, hogy az embargós szabályozáshoz igazodjon, illetve, hogy fejlessze olaj-infrastruktúráját.

Az engedmények értelmében Magyarország és Szlovákia egy évvel a korábbi ajánlatnál tovább, 2024 végéig vehetne orosz olajat, Csehország pedig valamivel rövidebb ideig, 2024 júniusáig.

A többi tagállamnak a szankciós csomag elfogadásától hat hónapja lenne az orosz olajbeszerzések leállítására. Amint a Reuters egyik forrása fogalmazott, Magyarország és Szlovákia mindössze az oroszországból történő EU-s olajbeszerzés 6 százalékát adja, vagyis a nekik felajánlott könnyítésekkel együtt is egy nagyon erős lépés lenne a csomag elfogadása az unió részéről.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.