Évi 3 milliárd fontot adnak a britek Ukrajnának

  • narancs.hu
  • 2024. május 3.

Külpol

Cameron hangsúlyozta, hogy akár orosz területen is bevethetik a fegyvereket.

Az Egyesült Királyság évente 3 milliárd (átszámolva mintegy 1360 milliárd forintot) fontot biztosít Ukrajnának, amíg ez szükséges – jelentette be David Cameron brit külügyminiszter. Rishi Sunak miniszterelnök ígérete szerint eredetileg ezt az összeget katonai segélyként folyósították volna, de Cameron most arról beszélt, hogy Ukrajna dönti el, hogy mihez kezd a pénzzel – írja a BBC nyomán a Telex.

Cameron ezt külön hangsúlyozta kijevi látogatásán, és ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajnának joga van akár orosz területen lévő célpontokra is csapást mérni.

Oroszország elítélte a brit külügyminiszter nyilatkozatát. „Ez az ukrán konfliktus körüli feszültség közvetlen fokozódása, ami potenciálisan veszélyt jelenthet az európai biztonságra” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Cameron ellenben úgy fogalmazott: „Ahogy Oroszország csapásokat mér Ukrajnán belülre, úgy teljesen érthető, hogy Ukrajna miért érzi szükségét annak, hogy biztosítsa önmaga védelmét.”

Az oroszok egyébként a hetekben falvakat foglaltak el Kelet-Ukrajnában, az ukrán hírszerzés szerint nyáron támadásra készülnek az északkeleti Harkiv és Szumi régióban.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.