A kormányzó szociáldemokraták (PSD) a szavazatok 26 százalékával megnyerték a Romániában vasárnap tartott parlamenti választást. Második helyre a szélsőjobboldali AUR futott be 19 százaléknyi vokssal, a liberális USR a harmadik helyen 15,5 százaléknyi voksot kapott. Klaus Iohannis távozó elnök pártja, a PSD-vel koalícióban lévő nemzeti liberális PNL a szavazatok 15 százalékát szerezte meg, a szélsőjobboldali SOS Románia 5,5 százaléknyi voksot kapott.
Úgy tűnik, a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) a voksok 5 százalékával sikerült átlépnie a parlamenti bejutási küszöböt, ami azt jelenti, hogy még négy évig biztosan lesz magyar érdekképviselet a bukaresti parlament 330 fős alsóházában – derül ki a CURS közvéleménykutatónak a HotNews által közzétett exit poll adataiból, amit a nepszava.hu tallózott.
A részvételi arány este 8 óráig (közép-európai idő szerint este 7 órakor) 51,17 százaléknál járt, vagyis 9 215 792 jogosult szavazott Romániában és a külföldi szavazóhelyiségekben. A legtöbben, 57,85 százaléknyian a Hargita megyei szavazók járultak az urnák elé – írja a Maszol.
A parlamenti választás előtti és utáni vasárnap, azaz november 24-én és december 8-án Románia elnökválasztást is tart. Ennek a megméretésnek az első fordulójában hatalmas megdöbbenésre egy függetlenként induló oroszpárti, fasiszta jelölt, Calin Georgescu nyerte meg, aki az USR jelöltjével, Elena Lasconival jutott a megméretés második fordulójába.
A 2020-as parlamenti választás utáni exit poll az RMDSZ 5,7 százaléknyi voksot jelzett előre, ami végül meg is felelt a valóságnak, Kelemen Hunor politikai alakulata 20 képviselőt küldhetett a bukaresti parlamentbe. Most azonban az exit poll az elnökválasztás első fordulójához hasonlóan lehet csalóka, Marius Pieleanu, az egyik közvélemény-kutató cég, az Avangarde igazgatója legalábbis emlékeztetett, hogy egy héttel ezelőtt a megkérdezettek egyharmada nem volt hajlandó választ adni arra, hogy kire szavazott.
2020-ban a részvétel a parlamenti választáson a rendszerváltás óta nem látott mélypontra süllyedt, négy éve mindössze 5,8 millió román állampolgár, a szavazásra jogosultak mindössze 32 százaléka járult az urnák elé.
A HotNews vasárnap délután írt arról, hogy az akkori részvételhez képest szám szerint a legtöbben a 45-64 éves korosztályból gondolták úgy, hogy most elmennek szavazni. Ez az úgynevezett decrețeii, vagyis azok korosztálya, akik ott voltak a Ceaușescu-rezsim megdöntésénél. E korosztály szavazóinak a száma 64 százalékkal nőtt, és bár ami az arányokat illeti a 35-44 évesek 73 százalékkal többen szavaztak, mint négy éve, a fiatalabb korosztályban kisebb a részvételi hajlandóság. Rengetegen szavaztak a diaszpórában is, a külföldön szavazó románok száma 2020-hoz képest csaknem a háromszorosára, 261 811-ről 743 962-re nőtt.