Exit poll: Putyin 88 százalékot kapott

  • narancs.hu
  • 2024. március 17.

Külpol

Ennél már csak szovjet elődei mertek nagyobb számot bemondani.

Az exit pollok szerint óriási fölénnyel nyert Vlagyimir Putyin az orosz elnökválasztáson írja a Guardian az orosz média jelentése alapján. Az eredmény természetesen várható volt, és azt is lehetett tudni, hogy Putyin azt akarja, több mint 80 százalék szavazzon rá, de talán ekkora sikerre ő sem számított. (Dehogynem.)

Ez is sikerült: az exit pollok szerint a választók 87.97 százaléka szavazott rá.

Három kihívója volt, de egyik sem kritizálta a rendszert vagy az Ukrajna elleni háborút. Putyin ezzel újabb hatéves ciklusát kezdheti meg.

Az állami Összoroszországi Közvélemény-kutatási Központ szerint a kommunista Nyikolaj Haritonov a szavazatok 4,6, Vlagyiszlav Davankov (Új Emberek) 4,2, Lemonyid Szluckij (Oroszország Liberális Demokrata Pártja) pedig a 3 százalékát kapta.

A választáson a részvételi arány is rekordot döntött, az utolsó jelentések szerint meghaladta a 70 százalékot, de az még nem a végleges szám.

A választást ketten kommentálták eddig: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a választás nem volt legitim, a Fehér Ház szerint pedig nem volt szabad és tiszta.

Az orosz elnök a független Oroszország történetének legnagyobb győzelmét regisztrálhatta, hiszen 87 százalék környékén még ő maga sem volt eddig: 2018-ban mindössze 76 százalékot ért el, 2012-ben 63-at, 2004-ben 71-et, 2000-ben pedig nevetséges 53 százalékot. Elődje, Borisz Jelcin pedig soha nem érte el a 60 százalékot sem.

Persze közvetlen elődei közt voltak még ennél is szebb számok, 1937-ben például a Szovjetunió Kommunista Pártja 99 százalék feletti eredményt hozott össze a parlamenti választáson.

Ez a győzelem nemcsak azt jelenti, hogy Putyin minimum 77 éves koráig elnök maradhat, hanem mivel az általa átvitt alkotmánymódosítás értelmében lenullázódtak az egyébként hivatalosan maximum kettőre korlátázott elnöki ciklusok, ezért 83 éves koráig is vezetheti a föderációt.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”