Fejenként 20 ezer euró, és nem lesz Magyarországon menekült

  • narancs.hu
  • 2023. június 9.

Külpol

Nyolc év után talán közös nevezőre juthatott az unió a menekültek ellátásával kapcsolatban, fizetni kell, ha nem akarunk bevándorlókat. 

Hosszú tárgyalási folyamat végén tegnap este megállapodtak az uniós országok belügyminiszterei arról, hogy hogyan lehet a közösségbe érkező menekülteket ellátni, és milyen módon lehet az érintett országokat segíteni, tehermentesíteni. A megosztottság 2015 óta tart és mindenddig feloldhatatlannak bizonyult. Akkor, 2015-ben több mint egymillió, többnyire Szíriából menekült ember érkezett az unióba a Földközi-tengeren keresztül. Olaszország és Görögország volt az elsődleges célpont, ám a gazdagabb államok később szembesültek a kihívásokkal, hiszen ezek az országok voltak a menekültek végső célpontjai. Az unió eddig nem tudott megállapodni a felelősség kérdésében, pedig a migrációs nyomás nem múlt el: tavaly 160 ezer menekült érkezett az EU-ba és 2500-an vesztek oda vagy tűntek el a tengeren.

 

A most aláírt és a 2024-es uniós választások előtt véglegesítendő megállapodás értelmében minden ország meghatározott számú emberért lenne felelős, de nem feltétlenül kellene befogadnia őket. Azok az országok, amelyek nem hajlandóak befogadni az EU-ba ad hoc érkező illegális bevándorlókat és menekülteket, pénzzel - személyenként mintegy 20 ezer euróval -, felszereléssel vagy személyzettel segíthetnék a befogadó országokat.

A megállapodás új, gyorsított határellenőrzési eljárást vezetne be azok számára, akiknél nem valószínű, hogy menedékjogot kapnak, hogy megakadályozza, hogy évekig a blokk területén tartózkodjanak. Ez azt jelenti, hogy akiket nem fogad be az unió, azokat a legközelebbi biztonságosnak tekinthető köztes államba lehetne visszatoloncolni, ez a tenger felől érkezők esetében jellemzően Tunéziát jelenti, térségünkben pedig Szerbiát. Lengyelország és Magyarország ellenezte a megállapodást. Ez azonban a Reuters beszámolója szerint nem tette tönkre a többségi megállapodást.

A német Nancy Faeser "történelmi jelentőségűnek" nevezte a megállapodást. A migrációs ügyekért felelős legfőbb uniós tisztviselő szerint a megállapodás "mindenki számára előnyös" helyzetet teremtett az EU tagállamai számára, írja a Portfólió.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.