Finn néppárti képviselő: "Sürgősen ki kell zárnunk a Fideszt"

  • narancs.hu
  • 2020. január 29.

Külpol

Petri Sarvamaa szerint a magyar kormánypárt korrupt, nacionalista és populista.

Azzal párhuzamosan, hogy kiderült, Donald Tusk, az Európai Néppárt elnöke a Fidesz felfüggesztésének meghosszabbítását fogja javasolni az EPP jövő heti kongresszusán, véleménycikket közölt a Politico hírportálon Petri Sarvamaa finn néppárti képviselő.

A finn Nemzeti Kolíció politikusa szerint az EPP túl sokáig biztosított védőhálót Orbán Viktornak, aki közben a demokrácia lerombolásán dolgozott Magyarországon, és semmibe vette az európai alapértékeket.

"Ennek véget kell vetni. A Fidesz korrupt, nacionalista, populista párttá vált, amit egy teljhatalmú vezető irányít. Jó lelkiismerettel nem állhatunk tovább mögöttük, sürgősen cselekednünk kell, hogy kirúgjuk őket [a pártcsaládból]" – írja Sarvamaa.

Úgy látja, sokan bíztak abban, hogy Orbán a felfüggesztés hatására változtat politikáján, de ez nem történt meg, így az EPP-nek nincs más választása, mint kizárni a Fideszt. A finn politikus szerint ez a kérdés nem is Magyarországról, Orbánról vagy a Fideszről szól, ha az EPP nem lép, hitelességét veszíti el, hogy másokat kritizáljon az uniós alapértékek megsértése miatt.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.