Yuval Noah Harari szerint katasztrófa fenyegeti országában a jogállamot, de hiába tartanak tőle sokan, még egy antidemokratikus Izrael sem lenne olyan, mint az orbáni rendszer – a jeruzsálemi Héber Egyetem világhírű történészprofesszorának Washington Postban megjelent írását a HVG360 szemlézte.
Harari véleménye szerint négy ponton látható eltérés a két rezsim között. Egyrészt Magyarország az Európai Unió tagja és az is akar maradni, így viszont az uniós intézmények és törvények megkötik a Fidesz kezét. Másrészt az Orbán-kabinet joghatósága a magyarokra terjed ki, ezzel szemben, bár a demokratikus izraeli kormányok sem bántak éppen kesztyűs kézzel a megszállt területeken élő sok millió palesztinnal, helyzetük csak még rosszabb lenne, ha megsemmisülne a demokrácia.
Továbbá a magyar lakosság elöregedőben van, a hatalmat főleg idős, jobboldali emberek támogatják, Izraelben viszont rengeteg a fiatal radikális, sokan közülük katonai jártasságot is szereztek. Mindemellett a történész úgy véli, Magyarország hadereje jelentéktelen, míg Izrael lényeges katonai hatalom, van nukleáris csapásmérő ereje és igen kiváló kiberfegyverzete, amit bárhol be tud vetni a világban.
Harari szerint mindebből következik, hogy ha sikerül a szélsőséges izrael koalíció terve, akkor igen nehéz választásra kényszerülnének az ország külföldi barátai, a zsidó közösségek és főként maguk az izraeliek, mivel a hatalom nyaktörő sebességgel hagyja jóvá a törvényeket, amelyek célja csupán az, hogy a kormány bármilyen jogszabályt el tudjon fogadtatni. A szép szavak ellenére a történész meggyőződése, hogy ez a felfogás kizárólag a választási többségre épül, és gyakorlatilag a korlátlan többségi diktatúrával azonosítja a demokráciát.
„Nem tudni, mi akadályozná meg a mostani kormányt, vagy akár a következőket az új jogrendben, hogy ne zárjanak be ellenzéki lapokat, ne tiltsák meg a sztrájkot, ne számolják fel a tudomány és oktatás szabadságát, ne nyilvánítsák bűncselekménynek a melegséget,
ne helyezzék törvényen kívül az arab pártokat és legfőbbképpen: ne módosítsák úgy a választási feltételeket, hogy soha nem veszíthessenek az urnáknál” – fogalmazott Harari a cikkben, hozzátéve, ilyen keretek között semmilyen mechanizmus nem korlátozná a Netanjahu-rezsim hatalmát.
Harari a cikkben arról is ír, bár idáig azt gondolta, otthon kell maradnia, mert segítenie kell megváltoztatnia a dolgokat, ám most már kételkedik abban, hogy dolgozhat olyan helyen, ahol nem védik a kisebbségi jogokat és hiányzik a szólásszabadság.
Az izraeli történésszel, a Sapiens, a Homo Deus és a 21 lecke a 21. századra című könyvek szerzőjével lapunk 2021-ben készített interjút. A beszélgetés itt olvasható el: