Hat hónapra ítélték a belarusz újságírót egy tüntető haláláról készült orvosi jelentés közléséért

  • Narancs.hu/MTI
  • 2021. március 2.

Külpol

Az újságíró közzétette, hogy az orvosok nem találtak alkoholt az őrizetbe vett festőművész vérében.

Hat hónap börtönre ítéltek egy újságírót kedden Fehéroroszországban azzal a váddal, hogy ő és egy orvos megsértették az orvosi titoktartásra és az egészségügyi információk közlésére vonatkozó előírásokat, amikor utólag nyilvánosságra hoztak egy ellenzéki tüntető haláláról készített orvosi jelentést.

Kacjarina Bariszjevics, a tut.by hírportál újságírója közzétette, hogy az orvosok nem találtak alkoholt az őrizetbe vételét követően elhunyt Raman Bandarenka vérében. A fehérorosz hatóságok szerint a már ittasan őrizetbe vett férfi verekedésbe keveredett, és ennek következtében halt meg, míg az ellenzék szerint a biztonsági szolgálatok tagjai verték agyon.

Artjom Szarjakint, a minszki mentőszolgálat orvosát, aki megosztotta a súlyos sérülésekkel kórházba szállított Raman Bandarenka állapotáról szóló orvosi jelentést, felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. A két vádlottat pénzbírsággal is sújtották.

Ügyvédje szerint Bariszjevics a minimális büntetési tételt kapta, és még nem döntötték el, fellebbeznek-e az ítélettel szemben. Bariszjevicsnek a TASZSZ orosz hírügynökség szerint nagyjából még két és fél hónapot kellene letöltenie büntetéséből, a vizsgálati fogságban letöltött idő beszámításával.

"Az egyetlen igazságos ítélet a teljes felmentés lenne ebben az esetben" - hangoztatta Marina Zalatava, a tut.by főszerkesztője a lengyelországi székhelyű, fehérorosz ügyekkel foglalkozó Euroradiónak nyilatkozva.

A tavaly augusztus 9-i elnökválasztást követően hónapokig országszerte tömegtüntetések zajlottak Aljakszandr Lukasenka ellen, aki hatodik egymást követő mandátumát nyerte el a voksoláson. A valódi győztesnek Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezetőt tekintő ellenzék szerint meghamisították az eredményeket. Lukasenkát a Nyugat, ezen belül az Európai Unió sem ismeri el törvényes államfőnek.

A megválasztása ellen folytatott tiltakozássorozat november 11-i tüntetéséről a belbiztonsági erők tagjai hurcolták el Raman Bandarenka 31 éves festőművészt, később a minszki központi kerületi belügyi igazgatóságról agyi ödémával, koponyaűri vérzéssel, belső agyi sérülésekkel, horzsolásokkal és zúzódásokkal kórházba szállították. Életét többórás műtéti beavatkozás ellenére sem sikerült megmenteni.

Kedden a fehérorosz hatóságok közölték, kezdeményezik az elnökválasztás után Litvániába menekült Cihanouszkaja kiadatását.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.