Hatórányi úszással jutott be egy észak-koreai férfi Dél-Koreába

  • MTI/narancs.hu
  • 2021. február 24.

Külpol

A sikeres szökéshez a határőrök mulasztása is kellett. 

Hatórányi úszással sikerült megkerülnie egy észak-koreai szökevénynek a világ egyik legszigorúbban őrzött határát, amely a jogilag jelenleg is hadban álló két Koreát választja el egymástól - derül ki egy szöuli illetékes szerdai nyilatkozatából.

 A  sikeres szökési kísérlet miatt az ellenzék és a sajtó össztüzet zúdít a szöuli kormányra, miután kiderült, hogy a hadsereg annak ellenére nem vette őrizetbe a férfit, hogy több biztonsági kamera észlelte, és a behatolás során nem is egy riasztó jelezte a határsértést, majd miután észlelték, újabb három óra kellett, hogy elfogják. A sajtójelentések szerint a huszonéves férfi Dél-Korea keleti partjánál, Koszongban ért partot. Aludt, amikor rátaláltak.

"Feltehetően hat órán át úszott, bélelt mellényt viselt a búvárruha alatt, és uszonyokat is használt. Ezeknek köszönhetően nem hűlt ki és tudott a felszínen maradni" - nyilatkozott szerdán a dél-koreai vezérkar egyik illetékese.

A férfi elfogása után közölte a dél-koreai hatóságokkal, hogy disszidálni akar. A hadsereg elismerte, hogy azért juthatott be így az országba, mert a katonák nem teljesítették az előírásokat.

Az 1953-ban fegyverszüneti megállapodással lezárt koreai háború óta mintegy 30 ezer ember szökött át  Észak-Koreából Dél-Koreába. Túlnyomó többségük azonban nem a szigorúan őrzött demilitarizált övezeten hatolt át, hanem Kínán keresztül jutott el Dél-Koreába.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.