Egyiptom: új alkotmány, népszavazás

Igen, csak elég

  • - kovácsy -
  • 2014. február 23.

Külpol

Három év telt el a nagy Tahrir téri tüntetések óta, és elég erős jelzések utalnak arra, hogy ez az idő csak arra volt elég, hogy az események vészesen közeledjenek a kiindulópontjukhoz. Annak idején a hadsereg túlságos hatalmának visszametszése volt a tüntetések egyik követelése, most pedig újra a hadseregé az utolsó szó az arab világ legnépesebb országában. Már-már egy visszafelé pörgetett filmet látunk, amelynek az első kockáin visszaugrik a múlt heti népszavazáson részt vevők kezébe a szavazólap, ők pedig kihátrálnak a szavazófülkéből - az utolsó kockákon pedig már maguk az egykori tüntetők rajzanak sietősen haza önnön bátorságuktól visszarettenve a kairói megmozdulásokról.

Sokan közülük most kevéssé rajzásképesek, mert börtönben ülnek - például azért, mert miután tavaly még a Morszi-féle iszlamista vezetés ellen léptek fel, most a népszavazásra bocsátott új alkotmány egyes paragrafusait bírálták, és nemleges állásfoglalásra buzdították a népet. És nem az ő liberális szabadságeszményeik módosultak, hanem a katonai vezetés módszerei kerültek mindinkább szembe az elveikkel.

Magát a népszavazást, amely e tárgyban három év alatt immár a harmadik, hatalmas propagandaarzenállal készítették elő: plakátok tömegével (a "nem" szavazatra buzdító falragaszok terjesztőit lecsukták), az "igen" mellett érvelő tévéműsorokkal, hazafias, sőt kifejezetten az alkalomra szerzett indulókkal, értelmező újságcikkekkel. Az ellenzéki (iszlamista) hangoktól és a liberális akadékoskodóktól megtisztított média egésze a jelenlegi vezetés oldalán áll, és kétségtelen, hogy a nagyhangú "igen"-párti mozgósítás eredményesnek bizonyult. Viszonylag eredményesnek. Tény, hogy a 2012-es népszavazáshoz képest most öt százalékkal magasabb (úgy 38 százalék) volt a részvételi arány - 2011-ben ennél is több, majdnem 42. Akkor a szavazók kétharmada állt az alkotmány mellé, most azonban zavarba ejtő módon a 98 százalékuk, és ez így együtt már nagyságrendnyi különbségnek mondható. Csakhogy ez a fegyelmezett melléállás, amely azonban a lakosság felére sem terjed ki, igen erős megosztottságra utal. Akiknek nem tetszik - nem is annyira az új alkotmány, hanem a megalkotását lehetővé tevő új helyzet, a Muszlim Testvériség kiszorítása a közéletből és az ezzel párhuzamos hatalomkoncentráció -, el sem ment szavazni, miközben 2012 decemberében még volt egy olyan lakossági csoport, amely fontosnak érezte szembenállásának kimutatását. Hogy ki mennyire népszerű ma Egyiptomban, nehéz eldönteni. Szórakoztató beszámolókat lehet olvasni nézeteiket rugalmasan és töretlen lelkesedéssel váltogató helyi potentátokról. Az első számú katonai vezető, Abdel Fattah el-Sziszi tábornok, akinek irányításával elmozdították Mohamed Morszi elnököt (neki már négyrendbeli, egyenként is súlyos büntetést érő vádemelést követően kell bíróság előtt állnia), ennél azért minden bizonnyal látványosabb sikerre számított, amelyre alapozva előállhat államfői ambícióival. A referendumot ugyanis parlamenti és elnökválasztás követi hamarosan (nem világos, milyen sorrendben). A szélesebb konszenzusnak sajnos se híre, se hamva, viszont Sziszi mellett szól, hogy az elmúlt évek politikai mozgalmassága nem hozott jobb életet. Feltételezhető, hogy újból komoly igény van erőskezű vezetőre. A kérdés már csak az, hogy esetleges megválasztása után lesz-e benne annyi politikai bölcsesség, hogy teret enged az arab tavasz során kibontakozott színesebb politikai kultúra képviselőinek, az önkorlátozástól cserébe stabilitást remélve.

Magát az új alkotmányt kevesebb kritika érte, mint az előzőt, amely a Muszlim Testvériség szellemiségétől áthatva kevésbé hangsúlyozta a szabadságjogokat, így például a szólás- és a gyülekezési szabadságot, mint ez, amely esetleges megszorító törvények által korlátozza a gyakorlásukat. A vallásszabadságról szóló passzusok lényegében változatlanok - ami vagy az alkotmányozók óvatosságát jelzi, vagy azt, hogy a 2012 decemberében ugyancsak népszavazással szentesített előző alaptörvény tartózkodott az iszlám elveinek túlzott előtérbe helyezésétől. Annál hangsúlyosabb változás viszont, hogy az új alkotmány megtiltja a vallási, nemi, faji vagy földrajzi alapú pártalakítást. Ez természetesen leginkább a december végén - ingatag okokból, hiszen a közvetlen okként szolgáló merénylet szerzőségét egy másik, szélsőséges csoport vállalta magára - amúgy is terrorszervezetté nyilvánított Muszlim Testvériséget, illetve a belőle kinőtt Szabadság és Igazság Pártját sújtja. A legnyugtalanítóbb alkotmányos változást ugyanakkor valamennyi elemző a hadsereg és az állam viszonyának szabályozásában látja. Már az is aggályos megszorítás, hogy a védelmi miniszternek a fegyveres erők soraiból kell kikerülnie. De a kinevezését az alkotmány elfogadását követő két elnöki ciklus során a Fegyveres Erők Legfelső Tanácsának - ez lényegében a vezérkar - kell jóváhagynia. Eközben a katonai költségvetésnek csak a főösszegét hozzák nyilvánosságra, részleteibe még a parlament sem, csak a Nemzetvédelmi Tanács tekinthet be. Az antidemokratikus megszorítás persze érthető a hadsereg minden gazdasági szektorra kiterjedő jelentős érdekeltségei és termelőtevékenysége fényében (vö. A hadsereg és a külvilág, Magyar Narancs, 2013. szeptember 29.), amely odáig terjed, hogy adott esetben a közellátásra is hatással lehet. Persze az új alkotmány annyit ér, amennyi érezhető változást hoz Egyiptom politikai életében. Ugyanakkor csökkenti az értékét, hogy egy átalakítás módosítását írja felül, túlságosan is a napi politikához kötve az érvényes alkotmányos elveket.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.