Orbán magyarországi látogatásra hívja Benjamin Netanjahut

  • narancs.hu
  • 2024. november 22.

Külpol

A miniszterelnök péntek reggel arról beszélt, a Nemzetközi Büntetőbíróság ítéletének „semmilyen hatálya nem lesz” Magyarországon.

Közvetlen szomszédunkban dúl a háború, nem kell hozzá nagy fantázia, hogy tudjuk, a háború fejleményei azonnal tudják érzékeltetni következményeiket egy szomszédos ország területén – erről beszélt Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.

A miniszterelnök arra is felhívta figyelmet, hogy Kárpátalján magyarok élnek, a veszély tehát közvetlen, most már nem egy több ezer kilométerre zajló háborúról van szó, hanem olyan eszközök bevetéséről, amelyekkel el lehet érni más országokat, elsősorban a szomszédokat is.

„Ezek a hírek Magyarország háborús fenyegetettségéről szólnak”

– jelentette ki a kormányfő, aki a hvg.hu összefoglalója szerint úgy folytatta: a háború két legveszélyesebb hónmapja következik. Elmondása szerint a kormány tervezetten fog cselekedni, összehívta a Védelmi Tanácsot, akikkel azt vizsgálták, hogy ha az Egyesült Államok kiszáll a háborúból, akkor az EU kész-e a konfliktus folytatására. Orbán szerinte nem.

Az ukrajnai háborúval és a hét elején feltételezhetően bevetett amerikai rakétákkal kapcsolatban a miniszterelnök arról is beszélt: „Erős az a feltételezés, hogy ezeket a rakétákat nem lehet amerikai személyzet közreműködése nélkül célba juttatni.” Szerinte ezért reagáltok olyan erőteljesen az oroszok. Bár Orbán ezt nem említett, de az amerikai személyzettel kapcsolatos feltételezéseket elsősorban Putyin és az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov hangoztatják.

Orbán beszélt a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancsról is. Szerinte ez a döntés „fölháborítóan pimasz”, mivel jogi köntösben avatkozik bele politikailag egy folyamatban lévő konfliktusba.

„Szembe kell szegülni ezzel a döntéssel. Én még a mai nap során meg is fogom hívni az izraeliek miniszterelnökét egy magyarországi látogatásra”

– jelentette be Orbán, hozzátéve: „Garantálni fogom számára, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság ítéletének semmilyen hatálya nem lesz Magyarországon.”

Az interjú végén szóba került a kormány nemzeti konzultációja is, amivel kapcsolatban Orbán arról beszélt, olyat még nem látott, hogy az embereket az ellenzék nyíltan sértegesse és lenézze. Szerinte aki a nemzeti konzultációt ellenzi, az nem kíváncsi az emberek véleményére, ebben a hozzáállásban pedig lenézés van. Ez a „durvulás” Orbán szerint verbálisan is megjelent. Ennek érzékeltetésére idézett néhány részletet a Magyar Péterről készült hangfelvételekből:büdös a szájuk, büdösek az emberek, egyes munkatársok azok agyhalottak, az újságírókat bele kell lökni a Dunába.”

Orbán szerint korábban, ha valakinek valami kicsúszott a száján, rögtön elnézést kért, visszavonult, „de hogy ez egy politikai viselkedésnek a lényege legyen, és ez csak úgy áradjon, ez azért példátlan a magyar közéletben, és ugye a verbális durvaság az előbb-utóbb elvezet az agresszióhoz is, ettől jó lenne magunkat megkímélni.” A háborútól szerinte nem csak a frontvonalon kell távol maradni, de nincs szükség hazai, közéleti háborúra sem. „Egy közösség vagyunk, tisztességesen kell bánnunk egymással” – zárta a fejtegetéseit a miniszterelnök.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.