Itt a Tusk-terv: Jövő májusban döntenének a menekültkvótákról

  • narancs.hu
  • 2017. október 18.

Külpol

Az Európai Tanács elnöke ügyesen a magyar választások utánra tárazta be a témát.

Első ízben decemberben tárgyalnának, jövő májusban vagy júniusban pedig döntenének is az EU menekültügyi reformjáról az uniós kormány- és államfők – írja a Bruxinfo. A menetrend Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke által közzétett napirendből derült ki.

E szerint az Európai Tanács december 14-15-i ülésen kerül majd először napirendre a téma, megállapodást Tusk a 2018. május 17-i vagy június 28-29-i tanácskozáson vár. A Bruxinfo forrásai megjegyzik, valószínűleg nem véletlen, hogy Tusk a jövő áprilisi magyar választások utánra időzítette a döntést.

A menekültügyi reform több javaslatot tartalmaz – például a menekültügyi eljárásra vagy a menekültstátuszra vonatkozókat is –, legfontosabb eleme azonban az úgynevezett dublini rendszer átalakítása. A dublini rendszer határozza meg, hogy az EU területén beadott menedékkérelmek elbírálásáért melyik tagállam a felelős.

Az Európai Bizottság 2016 tavaszán tett javaslatot a rendszer megreformálására. Ennek volt része a menedékkérők tagállamok közötti állandó elosztása (ezt meg kell különböztetni az ideiglenes elosztástól, amely egy elfogadott határozat volt, ennek értelmében kellett volna Magyarországnak 1294 menedékkérőt átvennie Olaszországtól és Görögországtól).

A Bizottság eredeti javaslata azt tartalmazta, hogy ha egy tagállamban az arányos mérték 1,5-szeresét meghaladja a beadott menedékkérelmek száma, minden további menedékkérőt át kell helyezni a többi, alacsonyabb migrációs nyomás alatt lévő tagállamba. Aki nem hajlandó részt venni az elosztásban, menedékkérőnként 250 ezer eurós büntetésre számíthat.

Az Európai Tanács ülése

Az Európai Tanács ülése

Fotó: MTI/Európai Tanács

A Tanácsban nagy valószínűséggel puhul majd a javaslat, a V4-ek például azt szeretnék elérni, hogy a menekültek átvételét a határvédelemhez vagy a migránsok visszatoloncolásához való erőteljesebb hozzájárulással is ki lehessen váltani.

A Tanácsból kiszivárgott információk szerint a formálódó megoldás ezt csak részben engedné meg, viszont évi 200 ezer főben limitálná az áthelyezhető menedékkérők számát. A büntetés mellett ugyanakkor jelentős forrásokkal ösztönözné is a tagállami kormányokat a részvételre.

Ha a tagállami vezetők tanácskozásán megállapodás születik is, a konkrét döntést a belügyminiszterek tanácsa hozhatja meg, és itt már elvben lehetőség van minősített többséggel is szavazni. A tanácsi álláspontot ugyanakkor el kell fogadtatni az Európai Parlament többségével is, ami várhatóan nem lesz egyszerű menet, mivel a képviselők a tagállamok közötti erősebb szolidaritást szorgalmazzák.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.