Kamala Harris a demokraták favoritja lehet

Külpol

"Biztonságos választásként" értékelték az elemzők azt, hogy Kamala Harris kaliforniai demokrata szenátort kérte fel Joe Biden az alelnökjelöltségre.

Kamala Harris első női alelnökként kétségkívül történelmet írhat, ám lehet, hogy ennél is komolyabbak a szándékai. A Magyar Narancs e heti nyomtatott lapszámában bemutatjuk az alelnökjelölt portréját. Részlet a cikkből:

Az alelnökjelöltek személye ritkán befolyásolja jelentősen az elnökválasztások kimenetelét, ha mégis, az inkább negatív módon nyilvánul meg, amikor például egy Sarah Palinhez hasonlóan tapasztalatlan jelöltet nevez meg valamelyik oldal, de Harrisszel ez a veszély a demokratákat aligha fenyegeti. Biden a jelöléssel inkább a következő évekre gondolhatott már: mivel 77 évesen a valaha volt legidősebb elnök lehet, különösen fontos szempont, hogy Harris az első naptól készen áll arra, hogy esetleg átvegye a hivatalát. Bár korábban Biden környezetéből többen szivárogtattak olyan információkat – kimondottan Harrisre célozva –, hogy olyan jelölttársat preferálnának, aki saját személyes ambícióját hajlandó háttérbe szorítani, az alelnökök általában elindulnak később az elnökségért, és furcsa lenne pont az első női alelnöktől elvárni, hogy áldozza föl ezt a lehetőséget.

Biden maga is „átmeneti” elnökségre és talán csak egyetlen ciklusra készül, így akár nyer, akár veszít, a mostani jelöléssel Harris a 2024-es demokrata jelöltség favoritjává léphet elő. Kritikusok szerint ezáltal a volt alelnök bebiztosította a párton belüli mérsékeltek hosszú távú előnyét a baloldallal szemben. Van azonban a Biden–Harris-páros jelölésének egy másik olvasata is: bár pragmatikus irányból közelítik a politikát, mindketten – a demokraták politikájának változásával együtt – karakteres baloldali álláspontokat karoltak fel az utóbbi hónapokban, legyen az akár a koronavírus enyhítését célzó gazdasági mentőcsomag vagy a büntetőjogi reform kérdése. Bident és Harrist nehéz kimondottan radikális baloldalinak beállítani (mindketten elhatárolódtak az olyan szlogenektől, mint a rendőrség feloszlatására vonatkozó javaslat), viszont így nagyobb mozgásterük lehet progresszív programelemek átvételére.

A teljes írást a Magyar Narancs augusztus 20-i lapszámában olvashatják. Az újságra itt lehet előfizetni.

Magyar Narancs

Kedves Olvasóink, köszönjük kérdésüket, a körülményekhez képest jól vagyunk, és reméljük, Önök is. Miközben hazánk a demokrácia érett, sőt túlérett szakaszába lép, dolgozunk. Cikkeket írunk otthon és nem otthon, laptopon, PC-n és vasalódeszkán, belföldön, külföldön és másutt, és igyekszünk okosnak és szépnek maradni. De mit hoz a jövő?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.