Katonai létesítményekről gyűjtött adatokat a kínai kémléggömb

  • narancs.hu
  • 2023. április 4.

Külpol

Az eszköz az amerikaiak szerint valós időben továbbította az információkat Peking felé.

Katonai létesítmények felett repült át, és azokról gyűjtött adatokat az egyik kémléggömb, melyeket valós időben továbbított is Pekingbe

– derült kis egy friss jelentésből. Ez az a ballon, amit az USA először január 28-án fedezett fel a légterében, majd Joe Biden elnök utasítására február 4-én az Atlanti-óceán fölött kilőttek.

Az NBC-nek nyilatkozó két jelenlegi és egy korábbi amerikai állami tisztviselő szerint a "három iskolabusz méretű" ballon olykor nyolcas alakban repült át "legalább néhány" katonai létesítmény fölött, mielőtt februárban lelőtték.

Az egyik nyilatkozó tisztviselő szerint

Kína az információkat nem képekből, hanem többnyire elektronikus jelekből gyűjtötte, melyeket fegyverrendszerek működéséből, illetve a létesítmények személyzetének kommunikációjából fogott el.

A kémballon roncsait továbbra is elemzik, a valós időben zajló jelküldés mellett kiderült az is, hogy az eszközt önmegsemmisítő szerkezettel szerelték fel, azonban azt valamiért nem hozták működésbe.

Mint ismert, amikor fény derült a kémballonokra, Kína tagadta, hogy hírszerzési céllal használta volna azokat, közlésük szerint az eszközök meteorológiai adatokat gyűjtöttek, és csak véletlenül sodródtak amerikai katonai bázisok közelébe. Az USA hat kínai céget is feketelistára tett a ballonügy miatt. Kémballonokat észleltek az USA mellett Japán és Latin-Amerika fölött is.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.