Könnyedén hozzájutottak újságírók Pete Hegseth, Tulsi Gabbard és Mike Waltz jelszavaihoz

  • narancs.hu
  • 2025. március 27.

Külpol

Nem elég, hogy a Trump-adminisztráció vezető tisztviselői egy Signal-csoportban beszélgetnek légicsapásokról, még a jelszavaikat is könnyedén meg lehet találni a neten.  

Mint arról beszámoltunk, hétfő óta a "Signal-botrány" tartja lázban az Egyesült Államokat, miután kiderült, hogy mások mellett J. D. Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, Tulsi Gabbard hírszerzési igazgató és John Ratcliffe, a CIA igazgatója egy Signal-chatcsoportban egyeztetett a jemeni húszik elleni március 15-i amerikai légicsapásról, a csoportbe pedig véletlenül Jeffrey Goldberget, a The Atlantic főszerkesztőjét is  bevették. Bár tagadták, hogy minősített információkról és katonai tervekről lett volna szó a csoportban, a The Atlantic szerdán közzétette a képernyőfelvételeket a csoportból, amik ennek ellenkezőjét bizonyítják. 

Csütörtökön ezután a német Der Spiegel írt arról, hogy Donald Trump amerikai elnök legfontosabb biztonsági tanácsadói közül többeknek nyíltan hozzáférhetőek az elérhetőségei az interneten. A lap riporterei sima kereskedelmi keresőmotorokat és az interneten közzétett feltört adatokat használva jutottak hozzá Mike Waltz, Tulsi Gabbard és Pete Hegseth telefonszámaihoz, email címeihez, jelszavaihoz – például a LinkedIn- vagy Instagram-profiljukhoz, Whatsapp-, Signal- és Dropbox-fiókjuhoz, futóappokhoz. 

Az újságírók ezzel egy egészen súlyos biztonsági rést tártak fel a legmagasabb szinten, ellenséges hírszerző szolgálatok ugyanis így könnyedén feltörhették a tisztviselők eszközeit és fiókjait, kémprogramokat telepíthettek eszközeikre, de akár a Signal-csoportokba is beférkőzhettek.

Az nem egyértelmű, hogy a szóban forgó Signal-chatcsoportot a tisztviselők a privát telefonszámaikon keresztül használták-e – a Spiegel cikke szerint viszont Tulsi Gabbard és Mike Waltz esetében privát és nyilvánosan is elérhető telefonszámokat kapcsoltak a Signal-fiókjukhoz. Hegseth mobilszámát és email címét úgy szerezték meg, hogy egy kereskedelmi szolgáltatóhoz fordultak, amelyet többnyire cégek használnak marketingcélokra. Ezután derült ki, hogy az email cím és a hozzá tartozó jelszó több mint 20 jelszószivárogtatásban is szerepelt, illetve így jutottak el Hegseth nemrég törölt Whatsapp-fiókjához is. Hasonló módon jutottak hozzá Waltz adataihoz is. 

A hírszerzési igazgató Gabbard letiltotta az adatait a kereskedelmi adatbázisokban, de az email címe így is fent volt a WikiLeaksen és a Redditen is. Az ő email címe több mint 10 szivárogtatásban szerepelt, az egyikben szerepelt egy részleges telefonszáma is, amellyel végül a Whatsapp- és a Signal-fiókjához is eljutottak. 

Az amerikai védelmi minisztérium nem kommentálta a lap értesüléseit, a nemzetbiztonsági tanács viszont azt közölte, hogy Mike Waltz jelszavai és fiókjai megváltoztak azóta, hogy 2019-ben a kongresszus tagja lett. Ennek ellenére a megszerzett fiókoknak küldött üzeneteket kézbesítették, és csak ezután deaktiválták a fiókot.

Tulsi Gabbard hírszerzési igazgató irodája azt közölte, hogy Gabbard adatai közel 10 éve szivárogtak ki, és azóta nem használta az érintett platformokat, illetve többször is jelszót változtatott. Ennek ellenére a megszerzett fiókoknak küldött üzeneteket szintén kézbesítették, sőt, meg is nézték. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”