Egy grönlandi sem akarta fogadni a házában az amerikai alelnök feleségét

  • narancs.hu
  • 2025. március 27.

Külpol

A szigetlakók nem vevők a mosolydiplomáciára, az Egyesült Államok le is mondta a látogatást.

Grönlandra utazott volna Usha Vance, az Amerikai Egyesült Államok alelnökének, J. D. Vance-nek a felesége, végül mégis lemondták az útját – írja a 444 a dán Tv2 riportjára hivatkozva. 

Az írás szerint az utóbbi napokban az amerikai kormány képviselői házról házra járva puhatolóztak Grönland fővárosában, az alig húszezer lakosú – így Makónál például kisebb – Nuukban, azzal a kérdéssel, hajlandó lenne-e fogadni valaki a házában Usha Vance-t. A válasz mindenütt az volt, hogy köszönik szépen, de nem kérnek a megtiszteltetésből. 

A források szerint ezek után döntöttek úgy Washingtonban, hogy lemondják a grönlandi utat. Usha Vance azzal a céllal ment volna, hogy egy delegációt vezetve megismerkedik a történelmi nevezetességekkel, és részt vesz egy kutyaszánversenyen. 

Arról, miért szeretné megszerezni az Egyesült Államok (új vezetése) a Föld legnagyobb szigetét, ebben a cikkünkben írtunk:

Ezt a törekvést, ahogyan az alelnök feleségének tervezett útját is „elfogadhatatlan nyomásgyakorlásnak” tartja Dánia kormánya. Nemrég parlamenti választásokat tartottak a szigeten, és a függetlenségpárti erő kapta a legtöbb szavazatot

A címlapkép idén március 9-én készült Usha Vance-ről, aki fiával, Ewannel vezette az Egyesült Államok csapatának bevonulását a 12. Speciális Olimpia Téli Világjátékok megnyitóünnepségén a torinói Inalpi Arénában. Fotó: MTI/EPA/ANSA/Alessandro Di Marco

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.