Kiadatási törvény ellen tüntetnek Hongkongban

  • narancs.hu
  • 2019. április 28.

Külpol

Attól tartanak, hogy a kiadatás a politikai aktivisták ellehetetlenítésének eszköze lesz.

Több ezren vonultak utcára Hongkongban vasárnap, hogy tiltakozzanak egy új törvénytervezet ellen, amely alapján Hongkong kiadhatná a politikai menekülteket Kínának – jelentette a South China Morning Post hongkongi lap.

A felvonulást szervező, jogvédő és demokráciapárti csoportokat egyesítő szervezet, a Civil Human Rights Front a törvénytervezet azonnal elvetését követeli. Várakozásaik szerint a demonstráció részvevőinek száma akár a 200 ezret is elérhette, miután a héten már felborzolta a közhangulatot a 2014-es Occupy Central nevű demokráciapárti mozgalom vezetőire kiszabott börtönbüntetések híre is.

Amennyiben a javaslatot megszavazzák, Hongkong olyan országoknak, így például az anyaország Kínának, Tajvannak és Makaónak is kiadhat majd szökevényeket, akikkel mindezidáig nem volt kiadatási egyezménye. Ettől a változástól sokan azért tartanak, mert úgy vélik, Peking könnyen a politikai aktivisták ellehetetlenítésének eszközeként használná a kiadatási lehetőséget. Jogvédők szerint a Kínának kiadott szökevények kényszervallatás, illetve önkényes fogva tartás áldozatává válhatnának.

A kiadatási joggal kapcsolatos törvénymódosítást amiatt terjesztették elő, mert egy bűnügy rávilágított a jelenlegi kiadatási törvények hiányosságaira. Chan Tong-kai, egy 20 éves hongkongi férfi 2018 februárjában Tajvanon meggyilkolta a barátnőjét, miután megtudta, hogy a fiatal nő egy másik férfi gyermekét várja. A gyilkosság után Chan visszatért Hongkongba, és mivel jelenleg Hongkong és Tajvan között nincs érvényben kiadatási egyezmény, a tajvani hatóságok hiába kérték a férfi kiadatását, Hongkongban pedig – bár elismerte a gyilkosságot az ottani bíróságon – csupán a barátnője bankkártyájának és értéktárgyainak ellopása miatt emelhettek vádat ellene.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.