Félmaraton Ukrajnában

Kijiv a 396. napon

Külpol

Mit jelent egy futóverseny a háborúban? Lehet pusztán sport, vagy kell lennie valamilyen mögöttes célnak? És támogathatjuk-e az ukrán hadsereget?

Apró jelei vannak csak Kijivben a háborúnak. A lányok harisnyát és rövid szoknyát hordanak, feketét többnyire, hozzá szintén fekete pulóvert, kötöttet, alóla elegánsan lóg ki a fehér blúz gallérja. Néhányuk haja színes. Mintha folyton buliba mennének. Ülnek a kávézó lépcsőjén és nevetnek. Miért is ne nevetnének? Tavasz van, napközben már le lehet húzni a télikabát cipzárját. Napok óta nem volt légiriadó. Persze, ha van, akkor se nagyon törődik ezzel senki.

Sírj, de egy lépésnyit se tágíts tőle

Este tízkor szólaltak meg a szirénák. A mobil­appon feltüntetett óvóhely nem volt nyitva, a metrószintre sem lehetett jegy nélkül lemenni, maradt az aluljáró, a semminél az is több. Három fiatal srác jött sebtében összepakolt hátizsákkal és laptoppal a hónuk alatt, ők nem bíztak semmit a véletlenre, levonultak a metróhoz. Mellettünk egy-két ember lézengett, de ők is hamar elunták a tétlenséget, vagy csak elkezdtek fázni és hazamentek. Statisztikailag nagyon kicsi az esély arra, hogy bármi is történjen. Akkor meg inkább menjünk és csináljuk a dolgunkat ahelyett, hogy a föld alatt ülnénk.

Márciusban Doneckben volt a legtöbb légiriadó, több mint kétszáz – ehhez képest Kijivben csak harmincötször szólaltak meg a szirénák. A riasztás Doneckben mindösszesen 184 órán át tartott, Kijivben 48 órán át. Havi szinten a legtöbb (1972) légiriadó az elmúlt több mint négyszáz napot nézve tavaly márciusban volt, októberig jellemzően 1500 fö­lött maradt ez a szám, novemberben viszont 942-re esett hirtelen; aztán idén februártól emelkedett ismét 1000 fölé.

A statisztika fontos, segít elviselhetővé tenni az elviselhetetlent. A mobilappok gondoskodnak arról, hogy az adatok pontosak és nyomon követhetők legyenek régiónként, hetekre lebontva. Így kicsit olyan, mintha lenne rendszer ebben az egészben. És lehet akár azt is mondani, hogy nagy valószínűséggel nem lesz semmi. Ezt gondolhatta talán az a nő is, aki március 22-én a kijivi régióra ki­adott riadót figyelmen kívül hagyva a lakásá­ban maradt. A huszonkét drón közül kilenc betalált, a nő élettelen testét a romok alatt találták meg.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.