Kim Dzsongun Oroszországba látogat

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 5.

Külpol

Putyin és az észak-koreai elnök már leveleket is váltott potenciális fegyverüzletről.

Kevés olyan államfő van, mint Kim Dzsongun–  több értelemben is persze –, mint aki annyira keveset utazik külföldre, mint ő.

A 28 éves korában hatalomra került Kim 2012 áprilisi pártfőtitkári kinevezése óta mindössze 9 alkalommal járt külföldön, abból is négyszer Kínában. Utoljára 2019-ben járt Észak-Koreán kívül, már amennyiben külföldi látogatásnak számít a dél-koreai látogatása, amikor lényegében csak a két országot elválasztó tűzszüneti vonalát lépte át Pamindzsonban, a "békefaluban", ahol a vonal déli oldalán fekvő Béke Házában találkozott Donald Trumppal és a dél-koreai elnök Mun Dzsaeinnal.

Az eddigi egyetlen oroszországi látogatásán se bátorkodott nagyon messzeb, 2019 áprilisában ugyanis az Észak-Koreához lehető legközelebb, páncélvonatával is megközelíthető Vlagyivosztokban találkozott Vlagyimir Putyinnal.

A The New York Times értesülései szerint hamarosan megismételheti ezt az utazását, páncélvonatával újra az oroszok távol-keleti kikötővárosába utazhat, hogy személyesen tárgyaljon az orosz elnökkel.

A találkozó motivációit nem nagyon kell kutatni, hisz'

Észak-Korea évtizedek óta nemzetközi szankciókkal sújtott, így lényegében mindenből hiányt szenved, így Oroszország akár energiahordozókkal, akár gabonával is ki tudná segíteni. Észak-Koreának meg vélhetően nem kevés szovjet típusú, vagy szovjet licensz alapján gyártott fegyvere és lőszere van, amire Oroszországnak egyre inkább égető szüksége lehet a szankciók által sújtott hadiipara megtámogatására az ukránok elleni háborúban.

Észak-Korea korábban már lőszerrel támogatta Oroszországot, legalábbis Ukrajnában már az ukrán rakétatüzérség is használ az oroszoktól zsákmányolt rakétákat BM-21 Grad rakétasorozatvetőihez. Ezek a régóta raktárokban heverő 122 milliméteres rakéták a tapasztalatok szerint nem a legmegbízhatóbbak, elég nagy arányban sülnek be, vagy viselkednek rendellenesen.

A The New York Times értesülése szerint Putyin elsősorban tüzérségi lőszereket és tankelhárító rakétákat szeretne szerezni, míg Kim a műholdjai és atomtengeralattjárói fejlesztéséhez szükséges orosz technológiát. Az amerikai elnöki hivatal, a Fehér Ház múlt szerdai tájékoztatása szerint Putyin és Kim leveleket is váltott már a potenciális fegyverüzletről.

A The New York Times információi szerint a találkozóra szeptember 10-13. között kerülhet sor Vlagyivosztokban, ahol mindkét államfő részt vesz a Keleti Gazdasági Fórumon.

A találkozóról szóló amerikai hírszerzési értesülések titkosítását, szemben a Putyin és Kim levélváltásáról szólókkal még nem oldották fel, így a lap csak nevük elhallgatását kérő forrásokból tájékozódhatott, a Fehér Ház hivatalosan csak annyit erősített meg, hogy "vezetői szintű diplomáciai kapcsolatfelvételre" számítanak.

"Sürgetjük a KNDK-t [ez Észak-Korea hivatalos nevének rövidítése], hogy függessze fel a fegyverszállításokról szóló egyeztetéseket Oroszországgal, és tartsa magát korábbi nyilvános nyilatkozataihoz arról, hogy nem szállít fegyvereket Oroszországnak" – közölte Adrienne Watson, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.