Koordinációs tanácsot alakít a fehérorosz ellenzék

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. augusztus 18.

Külpol

Az ellenzéki vezető egy harcostársa szerint Moszkvával viszont nem akarnak szakítani.

Aljakszandr Lukasenka hivatalban lévő fehérorosz államfő ellenzéke koordinációs tanácsot alkotva akarja kivezetni az országot a belpolitikai válságból. A testületet, amelyben a civiltársadalom képviselői is részt vennének, még kedden megalakul - közölte a fehérorosz ellenzék egyik szóvivője a dpa német hírügynökséggel.

A pontos időpont és a helyszín egyelőre nem ismert. A tanács célja a békés hatalomátadás biztosítása. A testület létrehozását Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki elnökjelölt javasolta.

A Litvániában tartózkodó Cihanouszkaja hétfőn egy videoüzenetben kijelentette, készen áll, hogy vállalja a felelősséget és vezesse Fehéroroszországot. Mint mondta, Luksenka 26 éve hazugságokkal és félelemmel kormányozza az országot.

Kedden Cihanouszkaja egyik harcostársa, Marija Kalesznyikava azt nyilatkozta, hogy a fehérorosz ellenzék egyébként nem akar szakítani Moszkvával. Kalesznyikava Alekszej Venegyiktovnak, az Eho Moszkvi nevű orosz kormánykritikus rádióadó főszerkesztőjének azt írta, Oroszország fontos partner, és az ellenzéki érti és értékeli ezt. Leszögezte: a fehérorosz ellenzék azon a véleményen van, hogy a két ország közötti összes egyezményt be kell tartani.

Kalesznyikava rámutatott, hogy rendszeres a feszültség és a konfliktus Minszk és Moszkva között. "Ez egyértelműen megmutatja, hogy a hivatalban lévő fehérorosz elnök nincs abban a helyzetben, hogy megbirkózzon a feladattal" - írta a politikus Venegyiktovnak, aki a Telegram közösségi oldalon megosztotta a szöveget.

Kedden Angela Merkel német kancellár és Charles Michel, a 27 uniós tagállamot tömörítő Európai Tanács elnöke is telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a fehérorosz helyzetről. Michel a Twitteren azt írta: "Csakis békés és minden felet érintő eszmecsere útján lehet megoldani a válságot Fehéroroszországban".

Merkel szóvivője, Steffen Seibert elmondása szerint a kancellár a megbeszélésen "aláhúzta, hogy a fehéroroszországi kormánynak nem szabad erőszakot alkalmaznia a békés tüntetőkkel szemben, haladéktalanul szabadon kell bocsátania a politikai foglyokat és a válság megoldása érdekében nemzeti párbeszédet kell kezdenie az ellenzékkel és a társadalommal".

A fehéroroszországi tüntetések augusztus 9. óta tartanak, amikor Aljakszandr Lukasenka megszerezte sorban a hatodik államfői mandátumát. Az egykori téeszelnök a hivatalos adatok szerint a szavaztok 80 százalékával győzött az elnökválasztáson. Az ellenzék szerint a minszki vezetés elcsalta a választást. A szavazatok újraszámlálásának követelésére ezrek vonultak az utcára országszerte.

A megmozdulások annak ellenére folytatódtak, hogy a rendőrség brutálisan reagált. A választásokat követő négy napban mintegy hétezer embert vettek őrizetbe, könnygáz- és hanggránátokkat, valamint gumilövedékeket vetettek be. Legalább két tüntető meghalt.

A kormány oldaláról már voltak első puhatolózások, hogy a tiltakozók követeléseinek eleget tegyenek. Uladzimir Karanyik egészségügy-miniszter nyílt levélben arról tájékoztatta a tut.by független hírportált, hogy a vezetés nyitott a párbeszédre.

Kedden is voltak tüntetések az állami üzemekben, igaz ezek száma alacsonyabb volt, mint az előző napokban. Értesülések szerint a dolgozókat megfélemlítették, hogy ne vegyenek részt a Lukasenka elleni megmozdulásokon, azzal fenyegették őket, hogy különben elveszítik munkahelyüket. Az ellenzék segítséget ígért az egzisztenciájukat féltő sztrájkolóknak egy szolidaritási alapból.

Figyelmébe ajánljuk