Kormányválság Romániában: A kezdet vége

  • Pásztor Jenõ
  • 1998. március 19.

Külpol

Meglepő, ám nem véletlen, hogy Andrei Plesu román külügyminiszter a legújabb kosovói válság hallatán azonnal Szófiába utazott, és aggodalmának hangot adva sürgette az érintett régió országainak mielőbbi egyeztetését az ügyben. Bukarest eleddig, mint a szeme fényére, úgy vigyázott a Belgráddal fenntartott kapcsolataira, s igyekezett "jószolgálati" segítséget nyújtani minden esetben, valahányszor a világ szorított egyet Slobodan Milosevic mogyoróin (vagy úgy tett, mintha szorítana, pedig csak bögyörőzte).
Meglepő, ám nem véletlen, hogy Andrei Plesu román külügyminiszter a legújabb kosovói válság hallatán azonnal Szófiába utazott, és aggodalmának hangot adva sürgette az érintett régió országainak mielőbbi egyeztetését az ügyben. Bukarest eleddig, mint a szeme fényére, úgy vigyázott a Belgráddal fenntartott kapcsolataira, s igyekezett "jószolgálati" segítséget nyújtani minden esetben, valahányszor a világ szorított egyet Slobodan Milosevic mogyoróin (vagy úgy tett, mintha szorítana, pedig csak bögyörőzte).

Bukarestben ugyanis most felmérték: azoknak az "áthallásoknak" az érvénye, amelyekre a román nacionalista lélek olyannyira érzékeny az autonómia, illetve a Kosovóról Erdélyre átvetített allegorikus rémképek vonatkozásában, messze az érdektelenségbe vész, ha a legújabb kelet-európai krízist a nagypolitika prizmájába helyezik. Plesu jól látja: ha feltétlenül ragaszkodik ahhoz a szolidaritási politikához, amely korábban országát Szerbiához fűzte, könnyen elidegenítheti magától Amerikát, ráadásul a Moszkva fedőnevű geopolitikai tényezőnek nyújtana segítséget - márpedig ehhez nemigen fűlik a foga.

A Nyugat

Mostanság ugyanis Romániának nagyobb szüksége van a Nyugatra - s főképp Washington szimpátiájára -, mint bármikor. A hónapok óta tartó kormányválság, a pártok igyekezete, hogy nemzetközi szinten kompromittálják saját - és igen sajátos - politikai elképzeléseiket, illetve a lakosság kiszámíthatatlan hangulatváltásai és kétes elkötelezettsége a reformok iránt, mind-mind arra késztették a külhoni tényezőket, hogy felülvizsgálják beruházási hajlandóságaikat.

Nem csak a magánbefektetőkről van szó: a nyugati kormányok is hasonló fenntartásokat fogalmaztak meg. A külföldi kancelláriákon ismét olyan lekezelő gesztusokkal hárítják el a Romániával kapcsolatos témákat, mint másfél esztendővel korábban, azaz a jobbközép pártok koalíciója által létrehozott új kormányzat beiktatását megelőző időkben.

A Demokrata Párt

A kormány válsága múlt ősszel, szinte napra pontosan a Demokratikus Konvenció és a Demokrata Párt, illetve a Romániai Magyar Demokrata Szövetség alkotta koalíció hatalomra jutásának első évfordulóján bontakozott ki. Ekkor távozott a kabinetből Adrian Severin demokrata párti külügyminiszter. Az év eleji kormányátalakítást követően újabb demokrata miniszterek mondtak búcsút Victor Ciorbea kormányfőnek, hogy ezt követően már maga a Demokrata Párt jelentse be: elutasítja a kormány halogató reformtaktikáit és - ha a miniszterelnök a helyén marad - nem hajlandó számára parlamenti támogatást nyújtani.

A Petre Roman vezette demokraták politikai viselkedése - szó, mi szó - valóban különös, főképp ha rövid távú perspektívából szemléli az ember az eseményeket. Románia közelmúltjának ismerői persze láttak már ilyen fordulatot: a Roman képviselte politikai erők hasonló elszántsággal fordítottak hátat 1991-ben egykori szövetségesüknek, Ion Iliescunak is. Igaz, az akkori és a mai eset között alapvető különbségek is vannak. A Ion Iliescuval történt szakítást a posztkommunista

restauráció egyértelmű elutasításaként fogadta és értelmezte akkor a világ. Ma a helyzet gyökeresen más, ugyanis senki sem érti igazán az indítékokat, és sokan vannak, akik attól tartanak: Petre Romanék "gyorsító" elszántsága épp azokat az intézkedéseket veszélyezteti, amelyek reális esélyt adhatnának a társadalmi változásoknak.

A Parasztpárt

Pedig az okok ennél sokkal bonyolultabbak. Romániában egyetlen olyan politikai tényező sem létezik, amely konkrét és elszánt elképzelésekkel rendelkezne a reformokról. A koalíción belül a Demokratikus Konvenciót vezető, ideológiailag mélységesen megosztott Parasztpárt viseli a tényleges felelősséget. Az a párt, melynek európai elkötelezettségű vezetői eddig kemény kézzel szorították háttérbe a két világháború közötti viszonyok restaurációját támogató pártbeli vidéki értelmiségiek szándékait meg azokat, akik az ortodox egyház nacionalista messianizmusát akarták a párt ideológiájaként érvényre juttatni. A Parasztpárt kezdeti sikerei, a nemzetközi támogatás, valamint a hatalomból való közvetlen részesedés eddig valóban mérséklő hatással bírt e rétegekre. Ám az sem lehetett kétséges, hogy a legelső nehézségek láttán épp ezek az erők lázadnak majd fel, s kérik számon a józan pártvezetésen a nacionalista, illetve fundamentalista délibábok mámorát.

Mindez nem azt jelenti, hogy a koalíció másik meghatározó tényezője, a Demokrata Párt képviselné a valódi reformszándékokat. E baloldali centrumpárt is ki van szolgáltatva olyan rétegeknek, amelyeknek érdekei rövid távon semmiképp sem esnek egybe az egykori szocialista nagyipar tényleges trónfosztásával. Amikor 1997 tavaszán Victor Ciorbea miniszterelnök meghirdette a veszteséges bányák bezárásának programját, felerősödött a szakszervezeti mozgalom. Akkor Petre Romanék rögtön magukévá tettek minden szindikalista követelést. Fellépésükkel a Parasztpárt kezdetben teljesen egyetértett, minthogy ezzel sikerült a munkások érdekvédelmét kivonni Iliescuék befolyása alól. Később azonban a Demokrata Párt mindinkább foglyává vált e manővernek, jelenleg pedig - a hangzatos reformgyorsító eltökéltség ellenére - követelései között egyazon lapon szerepel a megszorítás és a létfeltételeket jobbítani hivatott, nagyvonalú állami támogatás.

Az IMF és a Privatizációs Alap

Időközben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is hátat fordított a Ciorbea-kabinetnek. Képviselője, a nemrég Bukarestbe látogató Paul Thomsen a hírek szerint fásultan reagált a miniszterelnök minden ötletére, s úgy utazott el, hogy a tárgyalások folytatásának eljöveteléről még bizonytalan találgatásokba sem volt hajlandó bocsátkozni. Azóta a vezetés elhatározta, hogy kétszeresére emeli a benzin árát - ami már most látványosan felpörgette az eddig sem alacsony, évi körülbelül 40 százalékos inflációt -, de más érdemi döntés egyelőre nem történt.

A Demokrata Párt szerint maga a miniszterelnök a legtöbb baj okozója. Gazdasági inkompetenciát vetnek a szemére a soha meg nem született reformok miatt; a beindított gazdasági átalakítások megakadásáért pedig erőtlenséggel vádolják. Mindebben sok igazság is rejlik, ám a Demokrata Párt sem adott még magyarázatot arra, hogy a gazdaság bizonyos részterületeit irányító saját eddigi miniszterei vajon miért bizonyultak legalább olyan tehetetlennek, mint maga Victor Ciorbea.

Mások az Állami Privatizációs Alapban vélik felfedezni a reformok legfőbb akadályát. És valóban, az eddig magánosított, közel háromezer apróbb üzem java része lényegében továbbra is működésképtelen, mindössze három nagyobb bankról és a ROMTELECOM-ról mondható el, hogy sikerrel került be a nemzetközi tőkeforgalomba. Az Alap nyilvánvalóan saját hatalmát próbálja szilárdítani, valahányszor túl szigorú feltételeket szab az üzemek kiárusításakor, ám az is igaz, hogy a román piac közel sem tartozik a megbízható befektetők kedvencei közé; az ott megjelenő, főként közel-keleti spekulatív tőkével szemben pedig nyilvánvalóan indokolt mindenféle bizalmatlanság. Az alap elnöke, Sorin Dimitriu mindenesetre szilárdan és hatékonyan védi elképzeléseit és érdekeit. Szembeszegülve a privatizációt felügyelő minisztériummal, továbbra sem hajlandó magánosításra szánt vállalatot a tőzsdére vinni, hanem árverésen próbálja ezeket értékesíteni; az ekként befolyó összegekkel pedig - a reformfolyamat finanszírozása helyett - a megmaradt privatizációs vagyont óhajtja "feljavítani".

A felemás és minimális mértékű privatizáció elsődleges következményeként az ország termelékenysége az elmúlt évben 6,6 százalékkal csökkent; a belső adósság eddig ismeretlen méreteket öltött, finanszírozhatósága pedig - a nacionalista ellenzék érvei ellenére - külső segítség nélkül reménytelen. Az IMF mostani, újrafogalmazott feltételei viszont világosak: megszüntetni a nagyipar bárminemű állami támogatását, minden lehetséges adminisztratív költséget annak érdekében, hogy a büdzsé hiánya ne léphesse át a GDP 7 százalékának megfelelő mértéket.

A döntés

Emil Constantinescu múlt heti bejelentése, mely arra utal, hogy az államelnök döntött: ha már választania kell az idei büdzsé és a Ciorbea-kabinet között, az előbbit fogja választani - nos, e döntés arra utal, hogy a miniszterelnök ideje lejárt. Az előrehozott választások kockázata túl nagy, így a legfőbb közjogi méltóság inkább beleegyezik abba, hogy a Demokrata Párt követelései alapján fogalmazzák újra a koalíciós feltételeket. Mindazonáltal, ismervén a Petre Roman vezette párt telhetetlen ambícióit, aligha lepne meg bárkit is, ha mégsem sikerül majd tető alá hozni egy új kormányzati együttműködést. A legújabb közvélemény-kutatások ugyanis azt mutatják: a Parasztpárt tehetetlensége igen megtépázta támogatottságát. A párt szimpátiaindexe közel 14 százalékkal csökkent, miközben a demokratáké 10 százalékkal nőtt. Ilyen körülmények között Romanék minden bizonnyal többet igényelnek majd a hatalomból, mint amennyit a Parasztpárt képes lesz nyújtani. Arról nem is beszélve, hogy mindeközben valakinek végre is kellene hajtania azokat a megszorító intézkedéseket, melyeket a lakosság éppúgy elutasít, mint magát a tehetetlenséget.

Ara-Kovács Attila

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.