A felszínen Magyarország demokrácia. De mi van a felszín alatt? — Ezzel a címmel közölt cikket a New York Times karácsonyi lapszámában, ami arról szól, vajon hogyan lehetne definiálni ennek a sajátos rendszernek a jellegzetességeit: egy új típusú autokráciáról, egy régi típusú egypártrendszerről vagy valami másról van szó.
A hosszú cikkben szó esik a CEU-ügyről, a decemberi tüntetésekről, az állami média propagandára hasonlító működéséről, és a bíróságokról.
Ez persze nem tetszett a kormánynak, így Kovács Zoltán a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért felelős államtitkára a méltán híres Magyar Időkhöz szaladt, hogy az ünnepek elmúltjával helyre tegye az amerikai lapocskát.
„Az elmúlt nyolc évben már megszokott módon újra szánalmas ostobaságokat harsog a New York Times Magyarországgal és a miniszterelnökkel kapcsolatban“, állt ki főnöke mellett Kovács. Az sem tetszett neki, hogy a lap szélsőjobboldali ikonnak nevezte Orbán Viktort, vagy hogy azt írták, a CEU elüldözése a tudományos szabadság elleni támadás.
Kovács Zoltán arra már nem vette a fáradtságot, hogy tételesen, érvekkel cáfolja a lap állításait, de december végén ez talán nem is várható el a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért felelős államtitkárától, még akkor sem, ha ő maga is a CEU-n szerzett diplomát.