Kritizálta az orosz hadsereget, kiesett az ablakon

  • narancs.hu
  • 2025. február 15.

Külpol

Artyom Primak a halála előtt bocsánatkérő videót tett közzé, felolvasta, milyen bűnt követett el.

Holtan találták a 44 éves Artyom Primakot a kelet-oroszországi Habaroszk megye Nyikolajevszk-na-Amur nevű városában, lezuhant egy épület kilencedik emeletéről – írja a Telex többek közt az orosz állami TASZSZ hírügynökség közleményére hivatkozva. 

Primak a kerületi adminisztráció közalkalmazottja volt. Büntetőeljérés zajlott ellene, mert korábban olyan megjegyzéseket tett az orosz hadseregre, amelyeket tilt a törvény, akár 5 év börtönre is ítélhették volna, ha életben marad.

A férfi a halála előtt közzé tett egy bocsánatkérő videót: zavartan, dadogva felolvasott egy írott szöveget arról, hogy korábban „az interneten az Ukrajna területén zajló különleges katonai műveletben részt vevő oroszok megölésére” buzdított, de ezeket a kijelentéseit „az ukránbarát médiaforrások befolyása alatt” tette közzé. Halála előtt a fényképét elküldte a rokonainak, azzal a megjegyzéssel, hogy így emlékzzenek rá.

2022-ben is bíróság előtt volt, akkor azért, mert a közösségi oldalán horogkeresztes jelképeket közölt. Azért 1000 rubel pénzbüntetés járt. Februárban az orosz hatóságok Primakot felvették a „terroristák és szélsőségesek” nyilvántartásába.

Az korábban is előfordult Oroszországban, hogy ismert személyek, üzletemberek, állami tisztviselők estek ki emeletes házak ablakaiból, de az ukrajnai háború óta több ilyenről érkezett hír. Ez nőkkel is előfordul:

Egy hete a Putyint kritizáló Vadim Sztrojkin orosz énekes-dalszerző a tizedik emeletről zuhant ki, amikor épp rendőrök vizsgálódtak nála egy büntetőeljárás miatt.  A 444 az esetről idézte a hivatalos tájékoztatást, miszerint „a nyomozás során a férfi egy ürüggyel átment egy másik szobába, sietve kinyitott egy ablakot, és visszafordíthatatlan tettet követett el”.

Arról, hogy a nyilvános bocsánatkérésnek milyen hagyománya van tőlünk keletebbre, 2017-ben a magyar közvélemény is értesült. A szovjet hősi emlékművet festékkel megdobáló Komáromy Gergelyt megkereste Magomed Daszajev, és ketten együtt rögzítettek egy bocsánatkérő videót:

A címlapkép illusztráció

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.