Kritizálta az orosz hadsereget, kiesett az ablakon

  • narancs.hu
  • 2025. február 15.

Külpol

Artyom Primak a halála előtt bocsánatkérő videót tett közzé, felolvasta, milyen bűnt követett el.

Holtan találták a 44 éves Artyom Primakot a kelet-oroszországi Habaroszk megye Nyikolajevszk-na-Amur nevű városában, lezuhant egy épület kilencedik emeletéről – írja a Telex többek közt az orosz állami TASZSZ hírügynökség közleményére hivatkozva. 

Primak a kerületi adminisztráció közalkalmazottja volt. Büntetőeljérés zajlott ellene, mert korábban olyan megjegyzéseket tett az orosz hadseregre, amelyeket tilt a törvény, akár 5 év börtönre is ítélhették volna, ha életben marad.

A férfi a halála előtt közzé tett egy bocsánatkérő videót: zavartan, dadogva felolvasott egy írott szöveget arról, hogy korábban „az interneten az Ukrajna területén zajló különleges katonai műveletben részt vevő oroszok megölésére” buzdított, de ezeket a kijelentéseit „az ukránbarát médiaforrások befolyása alatt” tette közzé. Halála előtt a fényképét elküldte a rokonainak, azzal a megjegyzéssel, hogy így emlékzzenek rá.

2022-ben is bíróság előtt volt, akkor azért, mert a közösségi oldalán horogkeresztes jelképeket közölt. Azért 1000 rubel pénzbüntetés járt. Februárban az orosz hatóságok Primakot felvették a „terroristák és szélsőségesek” nyilvántartásába.

Az korábban is előfordult Oroszországban, hogy ismert személyek, üzletemberek, állami tisztviselők estek ki emeletes házak ablakaiból, de az ukrajnai háború óta több ilyenről érkezett hír. Ez nőkkel is előfordul:

Egy hete a Putyint kritizáló Vadim Sztrojkin orosz énekes-dalszerző a tizedik emeletről zuhant ki, amikor épp rendőrök vizsgálódtak nála egy büntetőeljárás miatt.  A 444 az esetről idézte a hivatalos tájékoztatást, miszerint „a nyomozás során a férfi egy ürüggyel átment egy másik szobába, sietve kinyitott egy ablakot, és visszafordíthatatlan tettet követett el”.

Arról, hogy a nyilvános bocsánatkérésnek milyen hagyománya van tőlünk keletebbre, 2017-ben a magyar közvélemény is értesült. A szovjet hősi emlékművet festékkel megdobáló Komáromy Gergelyt megkereste Magomed Daszajev, és ketten együtt rögzítettek egy bocsánatkérő videót:

A címlapkép illusztráció

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.