Kulturális hírek

  • 2005. február 3.

Külpol

MEGHALT KISHON "Nem vagyok író. Humorista vagyok.
Csak halálakor lesz az emberből író" - mondta Efrájim Kishon, azaz Kishont Ferenc, a világ egyik legolvasottabb magyar származású írója, aki életének 81. évében Svájcban elhunyt. Budapesten született, a szlovákiai munkaszolgálatból hazaszökött. 1949-ben Ausztriából vándorolt ki Izraelbe, ahol a pesti zsidó humor tradíciójából táplálkozó szatirikus szövegeivel írta be magát a születő izraeli irodalomba. Dolgozott Hollywoodban is. Több mint harminc nyelvre lefordított művei világszerte 40 millió fölötti példányszámban keltek el. Kiemelkedő sikere volt német nyelvterületen (képünkön egy német tévéműsorban látható). Az utóbbi időkben magyarul megjelent kötetei: Alma a fa alatt: a Tízparancsolat használati utasítása; Hiszi a piszi: fejesugrás a magas politika pocsolyájába; Az eszed tokja; Kész színház; Veszett ernyő nyele; Hajvédők; A tengeribeteg bálna: Útikalauz ától cetig. Önéletrajza Volt szerencsém címmel olvasható.

MEGHALT TAR SÁNDOR 64 éves korában elhunyt Tar Sándor író. A 70-es évek végén szociográfiáival tűnt fel, szépirodalmi művei a 80-as évek elején, majd az évtized végétől jelentek meg. Közben gépésztechnikusként dolgozott Debrecenben, 1992-ben száznál több kollégájával együtt elbocsátották. 1999-ben fény derült arra, hogy "Hajdu" fedőnéven jelentéseket írt a Mozgó Világban megismert barátairól - utóbb filmforgatókönyv és regény formájában látott e téma feldolgozásához (Az árulót a litera.hu közölte, legtöbb kötetét a Magvető). Elbeszéléskötetei: A 6714-es személy (1981), Miért jó a póknak (1989), A te országod (1993), Ennyi volt (1993), Lassú teher (1998), Nóra jön (2000), A térkép szélén (2003), Az alku (2004), regényei: Minden messze van (1995), A mi utcánk (1995), Szürke galamb (1996). (Nekrológunk a 27. oldalon olvasható.)

FILMSZEMLE ELÕTT Még nem állnak rendelkezésre a teljes tavalyi moziforgalom adatai, de a Nemzeti Filmiroda kimutatása szerint az év első tíz hónapjában 11,43 millió néző 9,17 milliárd Ft-ért váltott jegyet. 2003-ban egész évben volt 13,47 millió néző és 10,16 milliárd Ft összbevétel. Az általában erős forgalmat produkáló november-decemberi adatok összesítése után a 2004-es eredmények várhatóan elérik vagy túl is szárnyalják a megelőző esztendeieket. 2003-hoz képest ugrásszerűen megnőtt a magyar filmek nézettsége: akkor 684 ezer néző 384 millió Ft-ot szavazott meg hazai produkcióknak, 2004-ben 1,05 millióan tették ezt 734 millió Ft-tal. 2004 legnézettebb magyar filmjei (zárójelben a premier időpontja):

1. Magyar vándor 456 ezer (február)

2. Argo 128 ezer (szeptember)

3. Temetetlen halott 98 ezer (október)

4. Csodálatos Júlia 82 ezer (december)

5. Állítsátok meg Terézanyut! 67 ezer (december)

6. Szezon 48 ezer (szeptember)

7. Trianon 48 ezer (október)

8. Nyócker 46 ezer (december)

9. Rap, revű, Romeo 23 ezer (április)

10. Mix 21 ezer (február)

Épp 20 ezer alatti nézőszámot produkált a Montecarlo (március) és a Világszám (december), 10 ezer fölé került az Új Eldorado, a Dealer, a Mohácsi vész és a Getno, 5 ezer fölé a Mélyen őrzött titkok, a Tamara és a Miskolci boniésklájd. 3-5 ezer között tart november óta a Másnap, december óta a Csoda Krakkóban, 3 ezer alatt január óta Az ember, aki nappal aludt, május óta a Rom-mánia, október óta A bolondok éneke, november óta a Rózsadomb és a József és testvérei, a decemberben bemutatott Yiddish bluest az év végéig 275-en látták, a Zsiguliról nem kaptunk adatot. A január 27-én bemutatott Csudafilm 30 ezer nézőnél tart.

OSCAR-JELÖLTEK Nem került a legjobb külföldi film Oscar-jelöltjei közé Antal Nimród Kontrollja, ott van viszont a francia Christophe Barratier Les Choristes, a német Oliver Hirschbigel A bukás, a svéd Kay Pollak Sa Som i Himmelen, a spanyol Alejandro Amenábar Mar Adentro és a dél-afrikai Darrell Roodt zulu nyelven beszélő, Yesterday című filmje. Érdekeltségünk így a legjobb női főszereplők között van, a Szabó István Csodálatos Júliájában látható Anette Bening révén, aki olyan vetélytársakra akadt, mint Catalina Sandino Moreno (Maria Full of Grace), Imelda Staunton (Vera Drake), Kate Winslet (Egy makulátlan elme örök ragyogása) és a képünkön Clint Eastwooddal konzultáló Hilary Swank (Million Dollar Baby). A legjobb film díjáért Martin Scorsese The Aviator, Marc Forster Én, Pán Péter, Clint Eastwood Million Dollar Baby, Taylor Hackford Ray és Alexander Payne Sideways című műve verseng. A legjobb férfi főszereplő Don Cheadle (Hotel Rwanda), Johnny Depp (Én, Pán Péter; magyar bemutató: február 24.), Leonardo DiCaprio (The Aviator), Clint Eastwood (Million Dollar Baby) és Jamie Foxx (Ray) közül kerülhet ki.

REKONSTRUÁLT BEETHOVEN Február 1-jén, Rotterdamban mutatták be Beethoven 1789-ben, 19 éves korában komponált és befejezetlenül hagyott zongoraversenyét, melyet zenetudósok rekonstruáltak a londoni British Museumban megtalált kotta alapján. A nyolcperces darabot Ronald Brautigam zongorista és a Rotterdami Kamarazenekar szólaltatta meg Conrad van Alphen vezényletével, aki szerint a mű hangulata a komponista harmadik zongoraversenyére emlékeztet.

GYÁSZ 60 éves korában meghalt Jim Capaldi, az 1967-74 között működött - és Magyarországon is fellépett, majd 1993-94-ben ideiglenesen újra összeállt - Traffic dobosa. Rákbetegségét tavaly diagnosztizálták, hónapokkal azután, hogy beiktatták a Rock'n'Roll Hírességek Csarnokába.

SUNDANCE: A GYÕZTESEK Egy Amerikába férjhez menő orosz asszony történetével Ira Sachs Forty Shades of Blue című műve nyerte a Sundance Fesztivál játékfilmes kategóriáját. A világmozi kategóriájában a holland Leonard Retel Helmrich Shape of the Moon című alkotása lett a legjobb játékfilm, a legjobb dokumentumfilm díját pedig a Zézé Gamboa rendezte, The Hero című angolai-portugál-francia koprodukció nyerte.

DA VINCI MÛTERME A firenzei Santissima Annunziata kolostorban megtalálták Leonardo da Vinci egykori műtermét. A felfedezésről diavetítéssel egybekötött sajtótájékoztatót tartó kutatók egyike, Roberto Manescalchi szerint a bizonyíték a falakon látható: bemutatott egy freskót, melyen az egyik alaknak csak a fehér sziluettje látszik, s ez megdöbbentően hasonlít az Uffizi képtárban látható Angyali üdvözlet című da Vinci-kép Gábriel arkangyalára. A falakon látható madárrajzok közül kettő is erősen emlékeztetett da Vinci ismert rajzaira.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.