n ALBUMLISTA 2001 A Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége közzétette a hétről hétre alakult tavalyi albumlisták összesítését. A forgalom alapján csupán a 17. helyre futott be az egy éve elhunyt Zámbó Jimmy (Dalban mondom el, Magneoton), viszont övé a 18. hely (Best Of 2, Magneoton; holtversenyben Ganxsta Zolee-val: Pokoli lecke, Private Moon Records), továbbá a 23. (Best Of 1; Magneoton), a 26. (Zámbó Jimmy 1958-2001, Magneoton), a 28. (Karácsony Jimmyvel, Magneoton), a 33. (Csak a jók mennek el, Metachord), a 35 (Fogadj örökbe, Magneoton), a 39. (Zámbó Jimmy a Budapest Sportcsarnokban, Magneoton) és egyéb albumaival a 49., az 55., a 60., a 70., a 80., a 88., a 93., a 96. és a 111. hely. Íme az élcsoport:
1. Fiesta: Hozzám tartozol (EMI)
2. Crystal: Két utazó (Sony)
3. Limp Bizkit: Chocolate
Starfish & The Hotdog Flavored
Water (Interscope/Universal)
4. Linkin Park: Hybrid
Theory (Warner)
5. Tankcsapda: Agyarország (Sony)
6. V-Tech: Álmodoztam (EMI)
7. Eros Ramazotti:
Stilelibero (BMG)
8. Depeche Mode: Exciter (EMI)
9. Sub Bass Monster: Tovább
is van, mondjam még
(Magneoton)
10. T.N.T.: Három (Magneoton)
11. Destiny´s Child: Survivor (Sony)
12. Irigy Hónaljmirigy: Flúgos
Futam (Zebra/Universal)
13. Eminem: The Marshall Mathers
LP (Interscope/Universal)
14. Füsti Fecskék: Minden út
Romába vezet
(Zebra/Universal)
15. Bery: Egyedül (EMI)
Natalia Oreiro a 25. (Tu veneno, BMG, továbbá más lemezeivel a 82. és 96.), Balázs Pali az 52. (Mindig úgy szeress, EMI és egy másik albummal a 95.), a U2 a 65. (All That You Can´t Leave Behind, Island/Universal), Presser Gábor a 73. (Angyalok és emberek, BMG), az R.E.M. a 74. (Reveal, Warner), Lovasi András a 81. (Bandi a hegyről, 3T/Universal), a Jamiroquai a 84. (A Funk Odyssey, Sony), Britney Spears a 86. (Britney, EMI), a Radiohead a 170. (Amnesiac, EMI), Björk a 209. (Vespertine Polydor/Universal).
n A WERCKMEISTER A VOICE-BAN Előkelő helyen végzett a New York-i Village Voice filmkritikusainak szavazatai alapján összeállt listán Tarr Béla és a Werckmeister harmóniák: a rendezőt harmadikként, művét tizennegyedikként sorolták be a tavalyi filmtermés összegzésekor. Íme:
1. David Lynch: Mulholland Drive
2. Wong Kar-Wai:
Szerelemre hangolva
3. Tarr Béla: Werckmeister
harmóniák
4. Robert Altman: Gosford Park
5. Steven Spielberg:
A. I. - Mesterséges értelem
Jafar Panahi: A kör
Richard Linklater: WakingLife
8. Todd Field: In The Bedroom
Peter Jackson: A Gyűrűk Ura
Wes Anderson: The Royal
Tenenbaums
Lukas Moodysson: Together
12. Jacques Rivette: Va Savoir?
13. Michael Mann: Ali
Francis Ford Coppola:
Apokalipszis, most (új változat)
Michael Haneke:
Code: Unknown
Kiyoshi Kurosawa: Kyua
Catherine Breillat: Fat Girl
Barbet Schroeder:
Our Lady Of The Assassins
n SUNDANCE Rebecca Miller műve, a Personal Velocity nyerte a 20. Sundance Filmfesztivál játékfilmes nagydíját Utah Cityben: a film három krízishelyzetbe került nő történetét meséli el, s operatőrje, Ellen Kuras is díjat kapott. A dokumentum kategóriában a Daughter From Danangé lett a nagydíj: Gail Dolgin és Vicente Franco filmje egy vietnami asszony és egy amerikai katona lányáról szól. A legjobb rendezés díját a drámai kategóriában Gary Winick (Tadpole), a dokuk között Rob Fruchtman és Rebecca Cammisa (Sister Helen) vehette át. A zsűri különdíjjal jutalmazta a Se–orita Extraviada című dokumentumfilmet (egy mexikói gyári munkásnő megerőszakolásáról és meggyilkolásáról szól) és az Artpool Művészetkutató Központ révén magyar kapcsolattal is rendelkező Ray Johnson képzőművész portréját felvázoló How to Draw a Bunnyt. A "világmozi" díját megosztották az olasz L´Ultimo bacio és a harminc évvel ezelőtti északír eseményeket felidéző Bloody Sunday között (előbbit Gabriele Muccino, utóbbit az angol Paul Greengrass rendezte).
n GYÁSZ Egy galíciai faluban, Iria Flaviában temették el Camilo Jose Celát, ahol az irodalmi Nobel-díj múlt héten elhunyt 1989-es kitüntetettje 1916-ban született. A Don Quijote után Cela 1942-ben írott művét, a Pascual Duarte családját tartják a legtöbbet olvasott spanyol regénynek, a francoista cenzúra miatt ez először csak Argentínában jelenhetett meg. Emellett magyarul olvasható Méhkas című regénye és Szélmalom című elbeszéléskötete.Blow révén aratott sikert. 1988-ban ő indította el a Music Tv Yo! MTV Raps című műsorfolyamát, s klipeket is rendezett. Halálát szívroham okozta, kosárlabdázás közben esett össze.
n MAGYAROK A BERLINALÉN Kamondi Zoltán filmje, a Kísértések (melyet a legutóbbi időkig munkacímén, Mézparancsként emlegettek) bekerült a február 6-án kezdődő, 52. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába. Hat év óta ez az első alkalom, hogy magyar alkotás is indul a díjakért, közölte a Magyar Filmunió, melynek híradása szerint a Berlinale 60-as éveket idéző sorozatában Jancsó Miklós, Szabó István, Gál István, Mészáros Márta és Makk Károly alkotásait is műsorra tűzik, a szintén itt rendezendő Freedom fesztiválon pedig bemutatják Fekete Ibolya művét, a Chicót.
n DÍJ BART"KÉRT A Cannes-ban rendezett nemzetközi zenei vásár, a MIDEM Klasszikus Zenei Nagydíját nyerte el a különleges kiadványok kategóriájában a Hungaroton Bartók Béla összes művét tartalmazó, 29 CD-ből álló sorozata, amely (néhány új felvétellel és egy albumnyi, korábban lemezen nem rögzített Bartók-művel kiegészítve) a régi, 38 LP-s kiadás anyagát tartalmazza.
n MÁRAI ANGOLUL Az MTI tudósítása szerint az Amazon.com internetes könyváruház bestsellerlistájának 15. helyére ugrott Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című regénye, melyet a német és francia kiadás alapján Carol Brown Janeway fordított angolra, s Embers (Parázs) címmel decemberben az USA-ban, januárban Nagy-Britanniában jelentette meg a Penguin/Viking. A kiadó megszerezte a Vendégjáték Bolzanóban és az Eszter hagyatéka fordítási jogát, és szeretné publikálni Márai naplóját is.