Libanon: Tábort ütnek

  • - kovácsy -
  • 2007. május 31.

Külpol

Miközben az ország déli részében síita szélsőségesek tartják fenn a konfliktust Izraellel, északon egy új szunnita iszlamista csoport gerjeszt polgárháborús feszültséget.
Miközben az ország déli részében síita szélsőségesek tartják fenn a konfliktust Izraellel, északon egy új szunnita iszlamista csoport gerjeszt polgárháborús feszültséget.

2005 tavaszán, Hariri miniszterelnök meggyilkolása után százezrek tüntettek Bejrútban, egyesek a szíriai csapatok kivonását, mások a helyben maradásukat követelve. Az ENSZ nyomására az előbbi követelés mutatkozott sikeresnek, habár a több évtizedes szíriai jelenlétet nem lehetett egyik napról a másikra minden téren felszámolni: a hírszerzés alig leplezett jelenlétét szokták erre látványos példaként felhozni. A síita Hezbollah, amely Libanon egyik legjelentősebb politikai tényezője, akár Damaszkusz (és rajta keresztül Teherán) helyi kirendeltségének is tekinthető. Egy éve sincs, hogy a déli, izraeli határvidéken konfliktust idézett elő, amelyből egy hónapig tartó helyi háború kerekedett saját fegyveresei és a zsidó állam között. Ezt követően az egységkormány visszatért a megakasztott belpolitikai napirendhez, amelynek egyik lényeges pontja a Hariri-gyilkosságot kivizsgáló bíróság felállítása lett volna az ENSZ ellenőrzése mellett. A libanoni hadsereg négy Szíria-barát tábornokát gyanúsítják a merénylet kitervelésével és előkészítésével, ami természetesen a szomszédos ország érintettségének kérdését is fölveti. A kormány Damaszkusz iránt elkötelezett tagjai ekkor lemondtak, majd a Hezbollah hatalmas tömegtüntetéseket szervezett a kormány lemondását követelve. A megmozdulások az immár világszerte szokássá váló, folyamatos sátras tiltakozó akcióvá alakultak át Bejrút központjában, az ENSZ pedig hovatovább, a maga kimért módján azt fontolgatja, hogy saját hatáskörben hoz létre egy bírói testületet az ügy tisztázására.

A hónap közepén zajlottak le az első összetűzések a libanoni katonák és a Fatah al-Iszlám nevű szervezet néhány tagja között az ország északi részében fekvő Tripoliban, illetve a mellette lévő palesztin menekülttáborban. A csoport fegyveres bankrablások, majd robbantásos merényletek kapcsán került a hatóságok fókuszába. Kézenfekvőnek tűnik összefüggést keresni az új konfliktus és a szír érdekek között, mely utóbbiakhoz jól illeszkedne a belpolitikai zűrzavar elmélyülése, ami a meggyengült befolyás visszaszerzéséhez vezethetne. Szíria viszont ellenérdekelt provokációt emleget, mondván, hogy "valakik" ezen a módon gyakorolnak nyomást az ENSZ-re az említett nemzetközi törvényszék felállítása érdekében.

Libanonban a másfél évtizedes polgárháború 1990-es befejezése óta sem volt béke - a különféle Izrael-ellenes erők újra és újra háborúba sodorták az országot a támadó akciókat mindig keményen megtorló zsidó állammal. A belpolitikai stabilitás ezenfelül a vallási, illetve klánelkötelezettségekre épülő erők bonyolult egyensúlyozásának a függvénye mindmáig, amiből egyenesen adódik a külső szövetségesek keresésének a kényszere. Az első világháború után még keresztény többségű új államban ma már a mohamedánok vannak többen, ami a korábbi egyértelmű nyugati orientáció relativizálódását hozta magával. Az ország így szinte automatikusan részesévé válik a mindenkori közel-keleti konfliktusoknak és hatalmi versengéseknek, amelyekben mostanság is olyan nehézsúlyú szereplők viaskodnak, mint az Egyesült Államok vagy Irán.

A Fatah al-Iszlám már hónapok óta mutatja magát Tripoliban. A libanoni kormány szerint egyértelmű, hogy Damaszkuszból támogatják a szélsőségesen Amerika- és Izrael-ellenes szunnita csoportot, amelynek néhány százra becsült tagsága egy palesztin menekülttáborban sáncolta el magát, állig nehézfegyverzetben. Tagjai között nemcsak palesztinok, hanem több közel-keleti ország álampolgárai is vannak. Vezetőjük egy nyilatkozatából, illetve öngyilkos elszánásukból van, aki arra következtet, hogy egy al-Káida-szerű csoportról van szó, amelynek a törekvései nem kapcsolódnak szorosan a libanoni belső ellentétekhez.

Libanonban egy tavalyi felmérés szerint több mint 400 000 palesztin menekült él, és a menekülttáborok a maguk reménytelenségével, jövőtlenségével mindig is ideális fészkei voltak a különféle szélsőséges szervezkedéseknek. Annál is inkább, mivel egy 1968-as egyezmény szerint a libanoni hatóságok semmiféle formában nem ellenőrizhették a táborok életét, szemben például a szíriai titkosszolgálattal, illetve a különféle, egymással is konfliktusokba keveredő palesztin szervezetekkel. A Tripoli melletti Nahr el-Barid menekülttáborban különböző források szerint úgy harminc-negyvenezren élnek. Többségük elmenekült a tűzpárbajok közötti szünetekben, de még így is polgári személyek ezrei rekedtek benn, ami igencsak megnehezíti a hadsereg dolgát. Időközben a szélsőségesek a tűzszünet lehetőségére is céloztak - napok óta szórványos lövöldözéssel megszakított fegyvernyugvás van -, de Libanon szempontjából alighanem elfogadhatatlan volna egy olyan hosszabb távú megállapodás, amely lehetővé teszi az újabb fegyveres csoport jelenlétét.

A katonák ázsióját az is növeli, hogy míg korábban a keresztények és a mohamedánok túláradó harci szenvedélyének kellett útját állniuk, újabban inkább a szunniták és a síiták szembenállása látja el őket konfliktusmegelőző feladatokkal. A Tripoliban megjelenő szélsőségeseket a Hezbollah is elítélte, sőt a nagy palesztin szervezetek is csatlakoztak az általános egyetértéshez, amely a parlamenti pártok szintjén és a lakosság köreiben egyaránt övezi a hadsereg fellépését. Most minden a gyorsaságon és hatékonyságon múlik - csak sajnos legalább ennyire a vérontás elkerülésén is. A lakosság többsége tisztában van a polgárháborús veszéllyel, és mintha libanoni identitását előtérbe helyezné vallási vagy politikai elkötelezettségeivel szemben.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.