Magyarország azzal fenyegetőzik, hogy blokkolja az új szankciós csomagot

  • narancs.hu
  • 2025. február 20.

Külpol

Pedig szerdán már rábólintottak.

Magyarország terve, hogy blokkolja az EU-s szankciókat, meglepetést okozhat az uniós diplomaták körében, mivel a magyar diplomaták még szerdán hagyták jóvá a csomagot a végsőnek tekintett tárgyalási fordulóban – írja a Guardian brüsszeli tudósítója.

Magyarország gyakran lassítja vagy gyengíti az Oroszország elleni uniós szankciókat, de általában nem jelent be vétót azután, hogy előzetesen jelezte egyetértését – jegyzi meg a lap. Szijjártó Péter külügyminiszter kijelentette, hogy Magyarország nem támogatja az orosz és belarusz magánszemélyek elleni szankciók meghosszabbítását.

Az EU-s szankciók elfogadásához mind a 27 tagállam egyhangú jóváhagyása szükséges. A legújabb, 16. szankciós csomag célja többek között az orosz alumíniumexport korlátozása az EU-ba, valamint az úgynevezett „árnyékhajók” elleni fellépés, amelyek a nyugati szövetségesek által meghatározott ársapka alatt titokban exportálják az orosz olajat. A csomag összesen 48 magánszemély és 35 szervezet vagyonának befagyasztását és utazási tilalom alá helyezését irányozza elő.

Magyarország korábban már sikeresen elérte, hogy bizonyos személyeket töröljenek az EU szankciós listájáról, például Kirill pátriárkát, az orosz ortodox egyház vezetőjét, aki Vlagyimir Putyin egyik elkötelezett támogatója.

Könnyen lehet, hogy Szijjártóék Trump magatartásán bátorodtak fel, aki tegnap diktátornak nevezte Zelenszkijt. Pedig az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio tegnap kijelentette, az Egyesült Államok kitart az Oroszország elleni szankciók mellett. Korábban pedig Trump is szankciókkal fenyegette Putyint

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.