Magyarországnak is szerepe lehetett abban, hogy a dél-afrikai elnök csak szűk delegációval utazhatott Putyinhoz

  • narancs.hu
  • 2023. június 18.

Külpol

A biztonsági szolgálat és a delegáció nagy részét szállító gép nem kapta meg az engedélyt a magyar légtérbe való belépésre.

Magyarországnak is szerepe lehetett abban, hogy nem tudott elutazni a dél-afrikai elnök biztonsági szolgálatának és delegációjának nagy része Vlagyimir Putyinhoz Szentpétervárra – írja a Telex több nemzetközi sajtóorgánum (Azerbaycan24, Bnn.com), valamint az orosz Gazeta.ru és szintén orosz állami RT értesülései alapján.

Az ügy még Lengyelországban indult, ahol a Varsóban landolt dél-afrikai gép több utasát diplomata útlevelük ellenére is átkutatták, mivel a lengyel hatóságok szerint a biztonsági szolgálat a velük lévő szolgálati fegyverek behozatalához nem felelt meg minden előírásnak. A gép ezután nem indulhatott el Oroszország felé, ahol a dél-afrikai elnök így csökkentett létszámú delegációval – több más afrikai állam vezetőjével közösen – Szentpéterváron tárgyalt Vlagyimir Putyinnal.

A dél-afrikai gépen lévő delegáció egyik újságírójának beszámolója szerint

a repülő Lengyelország felől délnek indult volna, azonban Magyarországtól nem kapta meg az engedélyt, hogy az ország légterébe léphessen.

Az értesülések arra utalnak, hogy emiatt nem juthatott el kerülőúton sem a repülőgép Oroszországba. Ez feltehetően azt jelenti, hogy a gép Magyarországon és a Balkánon át, Törökország felől kerülte volna meg Ukrajnát és repült volna északnak a Kaukázuson át Szentpétervár felé.

Az orosz elnökkel való találkozó előtt Cyril Ramaphosa egyébként Varsóból vonattal Kijevbe utazott – már ekkor is csak kisebb küldöttséggel –, ahol a dél-afrikai elnököt Volodimir Zelenszkij fogadta. A dél-afrikai elnök békemisszióként tekintett saját ukrajnai és oroszországi útjára. Az orosz elnök korábban Dél-Afrikába a BRICS-országok augusztusi konferenciájára is meghívást kapott, pedig az orosz elnök ellen a hágai nemzetközi törvényszék által kiadott elfogatóparancs Dél-Afrikában is érvényben van.

(Címlapképünkön: Cyril Ramaphosa, a Dél-afrikai Köztársaság elnöke, miután még alelnökként megválasztották a kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus párt új vezetőjévé Johannesburgban, 2017-ben. Forrás: MTI/EPA/Cornell Tukiri.)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.