Magyarországnak is szerepe lehetett abban, hogy a dél-afrikai elnök csak szűk delegációval utazhatott Putyinhoz

  • narancs.hu
  • 2023. június 18.

Külpol

A biztonsági szolgálat és a delegáció nagy részét szállító gép nem kapta meg az engedélyt a magyar légtérbe való belépésre.

Magyarországnak is szerepe lehetett abban, hogy nem tudott elutazni a dél-afrikai elnök biztonsági szolgálatának és delegációjának nagy része Vlagyimir Putyinhoz Szentpétervárra – írja a Telex több nemzetközi sajtóorgánum (Azerbaycan24, Bnn.com), valamint az orosz Gazeta.ru és szintén orosz állami RT értesülései alapján.

Az ügy még Lengyelországban indult, ahol a Varsóban landolt dél-afrikai gép több utasát diplomata útlevelük ellenére is átkutatták, mivel a lengyel hatóságok szerint a biztonsági szolgálat a velük lévő szolgálati fegyverek behozatalához nem felelt meg minden előírásnak. A gép ezután nem indulhatott el Oroszország felé, ahol a dél-afrikai elnök így csökkentett létszámú delegációval – több más afrikai állam vezetőjével közösen – Szentpéterváron tárgyalt Vlagyimir Putyinnal.

A dél-afrikai gépen lévő delegáció egyik újságírójának beszámolója szerint

a repülő Lengyelország felől délnek indult volna, azonban Magyarországtól nem kapta meg az engedélyt, hogy az ország légterébe léphessen.

Az értesülések arra utalnak, hogy emiatt nem juthatott el kerülőúton sem a repülőgép Oroszországba. Ez feltehetően azt jelenti, hogy a gép Magyarországon és a Balkánon át, Törökország felől kerülte volna meg Ukrajnát és repült volna északnak a Kaukázuson át Szentpétervár felé.

Az orosz elnökkel való találkozó előtt Cyril Ramaphosa egyébként Varsóból vonattal Kijevbe utazott – már ekkor is csak kisebb küldöttséggel –, ahol a dél-afrikai elnököt Volodimir Zelenszkij fogadta. A dél-afrikai elnök békemisszióként tekintett saját ukrajnai és oroszországi útjára. Az orosz elnök korábban Dél-Afrikába a BRICS-országok augusztusi konferenciájára is meghívást kapott, pedig az orosz elnök ellen a hágai nemzetközi törvényszék által kiadott elfogatóparancs Dél-Afrikában is érvényben van.

(Címlapképünkön: Cyril Ramaphosa, a Dél-afrikai Köztársaság elnöke, miután még alelnökként megválasztották a kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus párt új vezetőjévé Johannesburgban, 2017-ben. Forrás: MTI/EPA/Cornell Tukiri.)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.