Magyarországnak is szerepe lehetett abban, hogy nem tudott elutazni a dél-afrikai elnök biztonsági szolgálatának és delegációjának nagy része Vlagyimir Putyinhoz Szentpétervárra – írja a Telex több nemzetközi sajtóorgánum (Azerbaycan24, Bnn.com), valamint az orosz Gazeta.ru és szintén orosz állami RT értesülései alapján.
Az ügy még Lengyelországban indult, ahol a Varsóban landolt dél-afrikai gép több utasát diplomata útlevelük ellenére is átkutatták, mivel a lengyel hatóságok szerint a biztonsági szolgálat a velük lévő szolgálati fegyverek behozatalához nem felelt meg minden előírásnak. A gép ezután nem indulhatott el Oroszország felé, ahol a dél-afrikai elnök így csökkentett létszámú delegációval – több más afrikai állam vezetőjével közösen – Szentpéterváron tárgyalt Vlagyimir Putyinnal.
A dél-afrikai gépen lévő delegáció egyik újságírójának beszámolója szerint
a repülő Lengyelország felől délnek indult volna, azonban Magyarországtól nem kapta meg az engedélyt, hogy az ország légterébe léphessen.
Az értesülések arra utalnak, hogy emiatt nem juthatott el kerülőúton sem a repülőgép Oroszországba. Ez feltehetően azt jelenti, hogy a gép Magyarországon és a Balkánon át, Törökország felől kerülte volna meg Ukrajnát és repült volna északnak a Kaukázuson át Szentpétervár felé.
Az orosz elnökkel való találkozó előtt Cyril Ramaphosa egyébként Varsóból vonattal Kijevbe utazott – már ekkor is csak kisebb küldöttséggel –, ahol a dél-afrikai elnököt Volodimir Zelenszkij fogadta. A dél-afrikai elnök békemisszióként tekintett saját ukrajnai és oroszországi útjára. Az orosz elnök korábban Dél-Afrikába a BRICS-országok augusztusi konferenciájára is meghívást kapott, pedig az orosz elnök ellen a hágai nemzetközi törvényszék által kiadott elfogatóparancs Dél-Afrikában is érvényben van.
(Címlapképünkön: Cyril Ramaphosa, a Dél-afrikai Köztársaság elnöke, miután még alelnökként megválasztották a kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus párt új vezetőjévé Johannesburgban, 2017-ben. Forrás: MTI/EPA/Cornell Tukiri.)