Már a politikusok sem elégedettek a klímacsúccsal

  • MTI
  • 2022. november 20.

Külpol

Az Európai Bizottság elnöke szerint a lényegi kérdésekben nem sikerült elérni semmit.

Nem hozta el a várt eredményt az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezményének 27. éves ülése (COP27) sem a világ legnagyobb kibocsátóinak a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos visszaszorítására vonatkozó kötelezettségvállalásai, sem pedig az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó új vállalások tekintetében – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

Von der Leyen szerint sokkal többre van szükség, a tünetek egy részét kezeltük, de nem gyógyítottuk meg a beteget. Legalább annyit sikerült elérni, hogy a részt vevő országok kompenzációs ENSZ-alap létrehozásában állapodtak meg, amely az éghajlatváltozást legjobban elszenvedő, legkiszolgáltatottabb országoknak nyújt támogatást.

Hogy ez mit ér, az más kérdés. Mark Rutte holland miniszterelnök a Twitteren vasárnap közzétett üzenetében ugyanis kiábrándítónak nevezte az elért eredményeket: túl kevés lépést sikerült tenni a felmelegedés 1,5 fokra korlátozása érdekében. Valójában 2 fok, de legalább 1,5 fok alatt kellene tartani az átlaghőmérséklet emelkedésének ütemét. Ez nem nagyon megy.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk