Megszünteti tényellenőrző programját a Meta

  • narancs.hu
  • 2025. január 7.

Külpol

Mark Zuckerberg szerint az eddigi gyakorlat túl sok „hibával” és „cenzúrával” járt.

A Facebook, Instagram és Threads közösségi oldalakat összefogó Meta technológiai óriásvállalat csütörtökön bejelentette, hogy tartalommoderálási gyakorlataik átalakításának részeként megszűnik a félretájékoztatás visszaszorítását segítő tényellenőrző programjuk – írja a New York Times.

Hírügynökségek és más külső szervezetek bevonása helyett a cég a továbbiakban a felhasználókra jelzéseire támaszkodva próbálná meg kiszűrni a hamis vagy félrevezető információkat tartalmazó bejegyzéseket. Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója ezzel kapcsolatban egy videóban arról beszélt: az Egyesült Államokban a következő hónapokban életbe lépő új gyakorlat az X által is használt eljáráshoz lesz hasonló.

„Itt az ideje, hogy visszatérjünk a gyökereinkhez a véleménynyilvánítás szabadságának terén”

– fogalmazott a Meta-vezér, aki szerint a cég jelenlegi tényellenőrző rendszere „eljutott arra a pontra, ahol túl sok a hiba és túl sok a cenzúra”. Zuckerberg hozzátette, a döntés egy kompromisszum, amivel bár „kevesebb rossz dolgot fogunk elkapni, ugyanakkor csökkentjük az ártatlan emberek véletlenül áltávolított bejegyzéseinek és fiókjainak számát.”

A New York Times cikke szerint a lépés elsősorban a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump követőinek kedvezhet, akik közül sokan nem értettek egyet a Meta azon gyakorlatával, hogy a vállalat alá tartozó közösségi oldalak figyelmeztetéseket adtak ki a megkérdőjelezhető forrásból származó információkat vagy valótlanságokat tartalmazó posztokra. Trump többször is azt hangoztatta, hogy a Meta tényellenőrző mechanizmusai igazságtalanul bírálják el a konzervatív felhasználók bejegyzéseit.

A novemberi elnökválasztás óta a vállalat igyekszik rendezni a viszonyát a második ciklusára készülő Trumppal, akit néhány héttel a választás után maga Zuckerberg is meglátogatott Mar-a-Lagóban, ahol lenedfő külügyminiszterével, Marco Rubióval is találkozott. Mindezek után múlthéten Republikánus Párthoz közel álló Joel Kaplan lett a Meta új globális poltikai igazgatója, hétfőn pedig Zuckerberg azt is bejelentette, hogy Dana White, az Ultimate Fighting Championship (UFC) vezetője, Trump egyik legközelebbi szövetségese is csatlakozik a Meta igazgatótanácsához.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.