A fenét woke a Facebook! A Szilícium-völgy már beállt Trump mögé

Külpol

Elon Musk biztosan a republikánusokra szavaz, de Mark Zuckerberg is Trumpot méltatta. Hogyan szerezte meg a techmilliárdosok támogatását a visszatérő elnökjelölt, akit pár éve még kitiltottak a közösségi médiából?

Sokkal nagyobb szerepe lehet az amerikai techvállalatoknak a közelgő elnökválasztáson, miután egymás után jönnek ki a fényre, és állnak be Donald Trump mögé a techmilliárdosok. Pedig úgy tűnhetett, hogy Kamala Harris színrelépésével Kalifornia „bekékül”, azaz a demokratákhoz húz. Harris ugyanis a nyugati parti államból érkezik, szemben mondjuk Hillary Clintonnal, aki New Yorkból pályázott az elnöki székre 2016-ban.

Még Zuckerberg is rajongó lett?

A Trump elleni merénylet után pár órával a Tesla vezetője, Elon Musk tweetben fejezte ki támogatását. A következő hétfőn Trump büszkén jelentette, hogy 8,5 millió dollárt – bizonyos körökben aprópénzt – gyűjtött össze techvállalkozóktól – köztük a befektető Doug Leonétól, aki korábban még elítélte a Capitolium ostromát (amit az amerikaiak egyszerűen január 6. néven emlegetnek). A legnagyobb visszhangot Elon Musk bejelentése váltotta ki – ezt Trump némileg torzítva tolmácsolt egy kampánygyűlésen –, aki azt ígérte, hogy havi 45 millióval támogatja a republikánus kampányt. Később az alt-right próféta Jordan Peterson podcastjában árnyalta a dolgot, valójában saját „politikai akciócsoportjába” (America PAC) önti ezt a rengeteg pénzt, amely persze így vagy úgy, de tényleg a republikánusokat fogja segíteni – már ha tényleg érkezik.

Marc Andreessen és Ben Horowitz befektetők egy podcastban amellett érveltek, hogy egy Trump-elnökség jót tesz a techszektornak, és kritizálták Bident, amiért akadályokat gördített a kriptovaluták elé. De a PayPal korábbi vezérigazgatója és a Trump-adminisztráció svéd követe, Ken Howery és a Winklevoss-ikrek is nagy pénzekkel támogatják a pirosak kampányát (utóbbiak 2004-ben azért perelték be Mark Zuckerberget, mert úgy vélték, ellopta tőlük a Facebook ötletét). Chamath Palihapitiya, a Golden State Warriors kosárlabdacspat résztulajdonosa, aki 2020-ban még a demokraták donorja volt, idén Trump javára rendezett adománygyűjtő partit.

Donald Trump alelnökjelöltjét sokan Peter Thiel emberének tartják: annyi bizonyos, hogy Kaliforniában számítanak majd J. D. Vance-re, de Thiel, aki a Palantir big data analízissel foglalkozó cég alapító-vezérigazgatója, régi Trump-támogató. (A Palantir természetesen A Gyűrűk Ura messze látó kristálygömbjeiről kapta a nevét, és úttörő szerepe van a mesterséges intelligencia alapú hadviselésben, így az orosz-ukrán háborúban is.)

Mark Zuckerberg a pennsylvaniai merényletkísérlet után egy műsorban tartózkodni próbált a politikai véleménytől, de azt azért elmondta, hogy Trump reakciója – ökölbe szorított kézzel azt mondta: „harcoljatok!” – „a legvagányabb dolgok közé tartozott”, amit valaha látott.

Pedig Zuckerberg és Trump kapcsolata eddig konfliktusos volt: a korábbi elnök azzal is fenyegetőzött, hogy „betiltja” a közösségi oldalt, ha újraválasztják, mivel január 6-a után felfüggesztették az elnök fiókját. 2021-ben beperelte a Twitterrel és a Google-lal együtt, mert korlátozták az elérését a puccskísérlet miatt. Végül csak idén januárban engedték vissza a volt elnököt a Facebook-platformra, pár hónappal azután hogy Elon Musk feloldotta az X-, korábban Twitter-fiókját.

Az elnökjelöltet ezzel nem lehetett kiengesztelni: még júliusban is arról írt saját közösségi médiaplatformján, a Truth Socialön, hogy „elszámoltatja a csalókat”:

„Tudjuk ki vagy! NE CSINÁLD! ZUCKERDOLCSI, légy óvatos!”

– közölte sajátos stílusban a 78 éves kandidátus. Ezzel együtt érdekes, hogy Zuckerberg „vagánynak” nevezte a republikánusok jelöltjét.

Természetesen Kamala Harrisnak is vannak támogatói a Szilícium-völgyben. Az egykori San Franciscó-i ügyész személyes kapcsolatoknak sincsen híján. Sógora, Tony West az Uber jogi igazgatója. A LinkedIn társalapítója, Reid Hoffman a Demokrata Párt egyik legnagyobb adakozójaként rögtön beállt mögé.

 
Elon Musk a családok fontosságáról egyeztet Novák Katalinnal
Fotó: Facebook/Novák Katalin
 

Miért állt be Elon Musk Trump mögé?

Pár év alatt a világ leggazdagabb embere a „woke-ellenes” jobboldal egyik hőse lett. Még a Fidesz is sütkérezett a dicsfényében, amikor Novák Katalin ellátogatott a SpaceX és a Tesla vezéréhez, hogy beszélgessenek egy kicsit „a családok szabadságharcáról és a békemisszióról”. Pár napja pedig a multidollármilliárdos arról értekezett, hogy a fia elméjét megfertőzte a „woke-vírus”. „A fiam halott” – mondta, és börtönt kért azokra, akik a nemváltoztatást „promotálják”. Elon Musk 2020-ban még a Biden-kampányt támogatta. Aztán jött a töréspont, természetesen üzlet és önérzet áll a háttérben.

2021-ben a Biden-kabinet be akarta váltani az ígéretét, miszerint fellendíti az amerikai elektromosautó-gyártást. Akkor a piac kétharmadát a Tesla birtokolta, amely azonban nem felelt meg egy csomó munkajogi szabályozásnak, és a munkásoknak nem volt – máig nincs – szakszervezetük sem. Bidenék azért nem akarták közel engedni magukhoz a Teslát, mert féltek az igen erős United Auto Workers szakszervezet bosszújától. Amikor 2021-ben Bidenék egy e-autós rendezvényen papírt írtak alá arról, hogy 2030-ban minden második jármű nulla kibocsátású legyen, a Teslát meg sem hívták. Ott volt viszont a General Motors (GM), a Ford Motos és a Chrysler. Az is sérthette Musk önérzetét, hogy pár hónappal később Biden egy detroiti rendezvényen a General Motors vezérigazgatóját, Mary Barrát nevezte az e-autók pionírjának. Ami hagyományosan Musk címkéje a világban. Nem is alaptalanul: abban az évben a Tesla 115 ezer (!) elektromos autót adott el az Egyesült Államokban, miközben a GM csak 26-ot (!).

Könnyű lenne azt mondani, hogy a Biden-kabinet ügyesebben is intézhette volna kapcsolatát Musk birodalmával, de ahogy a milliárdos vagyona „kilőtt” – ráadásul épp az amerikai gazdaság számára nehéz, Coviddal terhelt időszakban –, úgy vált a baloldal számára is célponttá. Rendszeresek voltak a csörték közte és Bernie Sanders között, aki a legvagyonosabbak megadóztatása mellett érvel.

A dolgok elmérgesedtek Musk és az amerikai kormányzat között az elmúlt években. A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) eljárást indított a frissen megvásárolt Twitter ügyében, amelynek nyilvántartásait Musk kiteregette az újságírók elé. Az Igazságügyi Minisztérium (JD) beperelte a SpaceX-et munkahelyi diszkrimináció miatt (ez az ügymenet még Trump idejében kezdődött!), a Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) pedig megtagadta, hogy 900 millió dollár támogatást juttasson a Starlinknek, ami a vidéki internetelérést szolgálta volna. Musk úgy látta, ezek politikailag motivált lépések.

Akkor is, ha Musk nem mondhatta magát vesztesnek az elmúlt években. A Biden-féle infláció elleni törvénycsomag (IRA) egyik legnagyobb nyertese a zöldnek mondott Tesla volt, a SpaceX pedig legalább 4 milliárd dollár értékben kötött szerződéseket a NASA-val. A Starlink pedig az ukrajnai internetbiztosításban kapott jól jövedelmező és kulcsfontosságú szerepet. 2021-ben, Biden hivatalba lépésekor Musknak 184 milliárd dollárja volt, most pedig 234 milliárd.

A fordulópontot egy 2024. február 16-i csúcstalálkozó jelentette, ahol republikánuspárti milliárdosok gyűltek össze a Wendy’s élelmiszerlánc társalapítójának, Nelson Peltz villájában Palm Beachen. Akkor még az volt a fő kérdés, kit támogassanak a gazdag emberek: Trumpot, vagy más republikánusokat, hátha jobb jelölt kerül ki győztesen. (Sokan Nikki Haley mellett tették le a voksukat, aki pár héttel később kiszállt a versenyből.)

Musk sokak meglepetésére határozottan Trump mellett tette le a garast, és kifejtette, hogy régen nem kedvelte a fickót, de az illegális bevándorlás miatt csak őt tudja támogatni.

De ő is aggódott amiatt, hogy a donorok adományait Trump a saját jogi és ügyvédi költségeire fogja fordítani, hiszen eljárások zajlanak ellene. Végül így jött létre a már említett America PAC.

Annyi biztos, hogy míg Elon Musk csak mellékszereplő volt a demokrata kormány idején, a republikánusok oldalán hős lehet belőle, ha Trump nyer.

AI-fronton a helyzet változóban

A Szilícium-völgyi techvállalkozók a mesterséges intelligencia kérdésében nem tartják kielégítőnek a demokraták hozzáállását. Sokan úgy gondolják, hogy

a kabinet nem segít abban, hogy megnyerjék Kínával szemben az új „hidegháborús versenyt”.

Való igaz, hogy a Védelmi Minisztérium 2014-ben meghirdetett stratégiája (Third Offset Strategy) az AI-t nevezte meg a legjelentősebb újításként, amit támogatni kell (az első „offset” a nukleáris fegyverkapacitás volt az ötvenes években, a második pedig a precíziós fegyverek a hetvenes-nyolcvanas években).

Harris és Biden azonban elsősorban veszélyként beszéltek az AI-ról, a leköszönő elnök – skandallum! – még rendeleti úton való szabályozását is megkezdte. Ezt a Szilícium-völgyben egyöntetűen kormányzati túlkapásnak tartják, és úgy vélik, az ilyen korlátozás Kínának kedvez.

A libertariánus beállítottságú techvállalkozók azzal sem elégedettek, ahogy a Biden-érában a kriptopénzeket kezelték. Bidenék nem ok nélkül aggódtak amiatt, hogy a nehezen követhető kriptoügyletek majd illegális vagy nem kívános tevékenységek finanszírozását segítik elő. Sokan úgy vélték, hogy Kamala Harris, aki a digitális pénzekről nem nagyon mondott semmit, fordíthat az álláson, ha elmegy Nashville-be és hitet tesz a kriptocoinok mellett. Harris azonban nem ment el, bezzeg Trump – aki korábban „átverésnek” nevezte a kriptót, de hát erre már ki emlékszik – tiszteletét tette a találkozón.

 
Donald Trump beszédet mond a Bitcoin 2024 konferencián a Tennessee állambeli Nashville-ben 2024. július 27-én
Fotó: MTI/AP/Mark Humphrey
 

A Republikánus Párt megpróbálja szélsőbaloldaliként prezentálni Kamala Harrist, aki egykori ügyészként a valódi szélsőbaloldal szemében inkább rendpártinak tekinthető. Azonban Trump az elnöksége idején hozott, a felső egyszázaléknak kedvező adóreformjai miatt vonzóbb lehet a kalifornai szupergazdagoknak is, mint a társadalmi felzárkózásban valamivel érzékenyebb demokraták.

Harrisnak ráadásul vannak rossz pontjai: 2017-ben felszólította a Google-t, a Facebookot és a Twittert az orosz dezinformáció hatékony kiszűrésére. (Most már úgy tűnik, az orosz dezinformáció legfőbb témái, például a levakarhatatlan LMBTQ-ellenesség itt terjed igazán.) Harris azt is követelte a Big Techen, hogy tartsák tiszteletben a felhasználók adatjogait. Egyes kommentátorok szerint barátságosabb lesz a techvilággal Bidennél, de ez kevés lesz ahhoz, hogy Muskot és a többieket visszahódítsa a republikánusoktól.

Végső soron az sem biztos, hogy a Szilícium-völgy jól járna Trumppal: ahogy az Európai Unióból és a NATO-ból, de még Magyarországról nézve is csupa kockázatot jelent a kiszámíthatatlannak tartott, káoszban működő Trump, úgy a techszektor sem tudja, pontosan mire számítson tőle. Nem lehetünk benne biztosak, hogy Elon Musk nem kötötte meg saját különalkuját a jelölttel, de hogy ez mit jelent a világra nézve, azzal a világ leggazdagabb embere aligha törődik.

(A címlapkép nem valós fotó, hanem Hillel Steinberg generálta AI-szoftverrel Creative Commons licensz alatt.)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.