Megvan a magyarázat arra, miért nem megy Orbán Trump beiktatására

  • narancs.hu
  • 2025. január 16.

Külpol

Nem kapott „hivatalos” meghívást, és ilyen eseményen egyébként sem lehet érdemben tárgyalni.

Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár elmagyarázta a Facebookon, miért nem lesz ott Orbán Viktor miniszterelnök január 20-án Donald Trump elnöki beiktatásán, miután kiderült, hogy nem lesz ott

„Tisztázzuk a tényeket: az amerikai elnök január 20-ai beiktatására – bármely más külföldi vezetőhöz hasonlóan – a magyar kormány egyetlen képviselője sem kapott »hivatalos« meghívást. Az amerikai elnök beiktatása hagyományosan a hatalom békés átadását ünneplő esemény, nem pedig külföldi méltóságok összejövetele.

Aki részt vesz rajta, az személyes meghívásra vagy az elnöki stáb meghívására teszi,

nem pedig hivatalos minőségében, mivel ez nem hivatalos megbeszélések vagy találkozók alkalma, hanem teljesen más célt szolgál. Tehát, hogy kristálytisztán fogalmazzunk: Orbán Viktor nem vesz részt az eseményen. Trump elnök csapata – a hagyományokhoz híven – nem hívott meg külföldi állam- vagy kormányfőket. A miniszterelnök aznap egy budapesti konferencián tart előadást, amelyben Magyarország uniós elnökségét értékeli majd. Minden más ezzel kapcsolatos híresztelés csak kacsa” – közölte az államtitkár.

A Telex ezt azzal egészíti ki, hogy Javier Milei argentin elnök hivatala tavaly decemberben közölte, hogy érkezett meghívó, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök január 9-án mondta el, hogy meghívták a beiktatásra, el is megy. Őket ezek szerint személyesen az új elnök vagy az elnöki stáb hívta meg, nem hivatalos minőségükben.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanerről azt nyilatkozta az atv.hu-nak, hogy „egy kormányfőnek akkor van értelme Washingtonba utazni, amikor az új amerikai vezetéssel érdemben tárgyalni lehet. A beiktatás napja semmiképpen nem ez a nap, az elsősorban az amerikai belpolitika eseménye.

Orbán Viktor elég régi szövetségese Donald Trumpnak ahhoz, hogy nem kell a beiktatás többezer résztvevője között tülekednie

azért, hogy saját fontosságát vagy az új elnökhöz való közelségét demonstrálja.”

Egyébként így néz ki egy meghívó a beiktatásra – ezt még Ivanka Trump posztolta 2017-ben.

 
Meghívó 2017-es Trump beiktatására
Fotó: Ivanka Trump/Facebook
 

 

Kovács Zoltán Facebook-posztja alatt – bár az államtitkár leírja, hogy minden más híresztelés kacsa – azért tovább találgatnak az emberek:

„Szerintem kaptak meghívót, csak a ruszkik letörölték a külügy szerveréről.”

„Nézzétek meg még egyszer az e-maileket, biztos Spam-be ment az a meghívó!”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.