Moldova és Románia - Az "anyácska" vagy az "anyaország"?

  • Parászka Boróka
  • 2009. április 16.

Külpol

Az április 5-i parlamenti választásokon a Moldovai Köztársaságban meggyőző és nem várt sikert arattak a kommunisták: a belőtt 30-35 helyett majd' 50 százalékot szereztek. Az ellenzék választási csalással gyanúsította meg a győzteseket, a szavazatok újraszámolását és új választások kiírását követeli. Parászka Boróka
Az április 5-i parlamenti választásokon a Moldovai Köztársaságban meggyőző és nem várt sikert arattak a kommunisták: a belőtt 30-35 helyett majd' 50 százalékot szereztek. Az ellenzék választási csalással gyanúsította meg a győzteseket, a szavazatok újraszámolását és új választások kiírását követeli.

Az utcai megmozdulások során a tüntetők betörtek a parlamentbe, s a rendbontásoknak halálos áldozata is van. A konfliktus kirobbanásakor Vlagyimir Voronyin államfő azt állította, hogy a zavargásokat Romániából irányítják: kiutasították a román nagykövetet, és bevezették a vízumkényszert. A Magyarországon sűrűn dicsért román diplomáciának kínos helyzetek sorozatával kellett szembenéznie. Miért fordult ennyire rosszra a moldáv-román viszony, és van-e alapja a diverzióról szóló elméletnek?

Etnikai útra ment

A két évvel ezelőtti önkormányzati választásokon egyszer már vereséget szenvedtek a kommunisták (Moldovai Köztársaság Kommunistáinak Pártja, PCRM). Akkor úgy tűnt, meggyengült a sokféle erőt tömörítő, nehezen koordinálható mamutszervezet. Az ellenzék, elsősorban a két jobbközép liberális párt (Liberális Párt - PL, Moldova Liberális Demokrata Pártja - PLDM) lendületbe jött; sokan úgy gondolták, eljött a modernizáció és az elitcsere ideje. Ám akkori vereségéből csak a PCRM profitált. Újraszervezték a helyi pártfiókokat, megerősítették az egész országot behálózó szervezetet. (A választást beharangozó cikkünket lásd: Struktúrák vidéken, Magyar Narancs, 2009. április 2.) Ami pedig a legfeltűnőbb változás volt: éles fordulatot véve Európa- és Nyugat-barát programot kezdtek képviselni, noha nyolc éve az orosz-fehérorosz szövetség ígéretével nyerték a választásokat. Rátapintottak a moldovai társadalom kettős kötődésére: míg Oroszország a hajdani (szovjet) stabilitás emléke és ígérete, Európa a vágyott és a még mindig elérhetetlennek tűnő politikai-gazdasági rehabilitáció lehetősége lett, ezért megtanultak Moszkva és Brüsszel felé is beszélni.

A geopolitikai erővonalak ilyen ingadozása nem előzmény nélküli. Az elmúlt nyolc év alatt a chisinaui kormány alkalmasint tett néhány határozott lépést az Európai Unió felé, ám közeledési kísérletei kudarcot hoztak. Brüsszel nem kecsegtetett ígéretekkel, Moszkva viszont megorrolt. S ami a legnagyobb csalódás a moldávoknak: Románia csatlakozásából semmit sem profitáltak, mindössze a határok váltak zártabbá és jobban ellenőrzötté. Pedig a moldáv diplomácia a konfliktust is vállalta volna az oroszokkal, ha Romániában stratégiai partnerre talál. De a románok nem adtak semmit, csak tőkét és emberi erőforrást vontak el, ám alig fektettek be - az oroszok ellenben gázelvonással és egyéb gazdasági megtorló intézkedésekkel fenyegettek. Chisinau mérlegelt - és úgy döntött, hogy a kisebbik rossz a román viszály, a nagyobbik jó pedig az orosz barátság. Cserébe Moszkva jelentős adósságokat engedett el, ígéretet tett a gázszolgáltatás működtetésére, és biztosította Voronyin kormányát arról, hogy a szakadár Transznisztria nem fog kiválni a köztársaságból.

Miközben a moldávok kiegyeztek az oroszokkal, az új Románia épp szabadulni akart Moszkva árnyékától, ezért fel is égetett minden hidat. Leépültek az orosz-román gazdasági kapcsolatok, 1990 óta sokasodnak a diplomáciai feszültségek (noha Basescu egyik visszatérő, máig be nem tartott választási ígérete épp e viszony rendezése). Jellemző, hogy az orosz földgázért Románia majdnem a dupláját fizeti, mint az európai országok többsége.

Az orosz-román konfliktus a román-moldáv viszonyra is rányomta a bélyegét. Moldova fél, ha túlságosan közeledik Romániához, szembefordul Oroszországgal. Románia viszont nehezen dolgozza fel ezt a távolságtartást. Egyetlen román kormány sem mérte fel a geopolitikai összefüggéseket - egyszerűbbnek találták a sérelmi politikát, "románellenesnek" minősíteni a kommunista moldáv kormányt, és etnikai konfliktusként kezelni a problémákat. Másfél évtizedig intenzív nemzeti "nevelés" folyt Moldovában, új, románbarát történelemkönyvek kerültek az iskolába, megváltozott a nemzeti tanterv; mindenki arra várt, hogy az új generáció, amelynek elmagyarázták, hogy ők tulajdonképpen románok, szavazati joghoz jut, s megtörténik az elitcsere. Nem történt meg - a voksokat a várakozásokkal ellentétben nem az etnikai szempontok határozták meg.

Üzlet és politika

Ahogyan romlottak az orosz-román és a moldáv-román kapcsolatok, úgy épült ki a chisinau hivatalos politika árnyékában a Moldovában gyakorolt román nemzetpolitika, amely elsősorban szimbolikus befektetésekkel járt. Bukarest óvatos: támogatja a moldovai fiatalok romániai továbbtanulását, sőt kettős állampolgárságot is biztosít nekik. De - a magyarországi közhiedelemmel ellentétben - nem ad automatikusan román-moldáv kettős állampolgárságot. A román állampolgárság megszerzése több évig tartó bürokratikus folyamat, amin csak módjával igyekeztek könnyíteni (látványosan csak akkor, amikor a romániai munkaerőhiány súlyosbodott). A két ország között nincs élő kapcsolat: az ottani románok vagy áttelepülnek, vagy tranzitországnak tekintik az "anyaországot". Romániában szintén él a félelem a gazdasági kényszerből áttelepülőktől, a "megélhetési románoktól". Szinte szó szerint ismétlődnek Romániában a kettős állampolgárságot Magyarországon támadó és támogató jelszavak. Itt nyolcszázezer áttelepülő moldávval riogatnak. A román politika a nyilatkozatok szintjén elkötelezett a nemzetegyesítés mellett, ám semmilyen kulturális-politikai stratégiája Moldovával kapcsolatban nincs; nem összeköti Romániát és Moldáviát, hanem elválasztja. A moldovai románok a román kormány szemére hányják, hogy Moldovában elérhetetlen a román sajtó és a kultúra, hogy vidéken csak cirill betűs újságok olvashatók, hogy a románok számára csak a szűk moldovai értelmiség számít.

Az elmérgesedő konfliktust a moldáv kormány próbálta orvosolni. Az utóbbi években egyre erősebbé vált az önálló - orosz és román kötődésektől független - moldáv identitás hangsúlyozása. Az utolsó népszámláláskor a népesség 76 százaléka vallotta magát moldávnak, 5 százalék nyilatkozott úgy, hogy az anyanyelve orosz, és csak 2 százalék vállalta a románságát. A román identitáshoz és nyelvhez elsősorban az értelmiség ragaszkodik. A kommunisták pont ezt használták ki: ott építkeztek és nyertek választást, ahova a Romániából támogatott politikai elit nem tudott és nem akart elérni. Az idei választási vereség ezért is fáj annyira a románoknak: eddigi Moldova-politikájuk bukott meg. A konflitust csak súlyosbítja, hogy a moldovai civil szféra román, míg az üzleti világ orosz támogatást élvez. Amikor Voronyin azt állítja, hogy a tiltakozásokat a románok gerjesztik a határ túloldaláról, akkor erre az üzleti érdekellentétre is utal. A demonstrációk szervezése a civil szervezetek által kiépített csatornákon, az interneten, sms-ben kezdődött. Megalapozott viszont az a feltételezés, hogy a cél nem pusztán politikai, hanem gazdasági is: a választási vereség után legalább a piacokon való osztozkodás lehetőségét akarja fenntartani, pontosabban kizsarolni a román elit.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.