Nagy a feszültség az USA és Törökország között: kölcsönösen megfenyegették egymást

  • narancs.hu
  • 2018. július 29.

Külpol

Fenyegetésre fenyegetés a válasz.

A két ország közti vita Andrew Brunson amerikai lelkipásztor bebörtönzése kapcsán robbant ki még két évvel ezelőtt, amikor Brunsont azzal vádolta meg a török kormány, hogy a 2016 júliusi puccskísérletben segítette a szeparatista Kurdisztáni Munkáspártot. A lelkipásztor, aki Izmirben már hosszú ideje egy kisebb protestáns templom prédikátora volt, tagadta a vádakat, azonban a törökök két évre börtönbe zárták. Brunsont ezen a héten házi őrizetbe helyezték, de az amerikai kormány azt szeretné, ha a törökök szabadon engednék.

A házi őrizet hírére Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a Twitteren jelezte, hogy ez koránt sem elég, Ankarának szabadon kell bocsátania Brunsont – írja az MTI. Donalt Trump később széles körű és jelentős szankciókkal fenyegette meg Törökországot, ha az mégsem engedné szabadon a lelkészt. Erre a török külügyminiszter szintén a Twitteren üzent vissza az amerikaiaknak, és kijelentette, hogy Ankarának senki sem diktál. Az ügyben megszólalt Erdogan török elnök is, aki fenyegetéssel reagált az amerikaiak üzenetére, és közölte: amennyiben Washington továbbra is keménykedik, Anakarát mint szövetségest elveszítheti.

Figyelmébe ajánljuk

Nyírcsászári: rendőrt hívtak a polgármester által elbocsátott jegyzőre, amikor személyes dolgaiért ment a hivatalba

Tovább fokozódik a feszültség Nyírcsászáriban és a immár a vele egy körjegyzőségben lévő Nyírpilisen, Bátorligeten és Teremen is. Szkibáné Teliska Éva nyírcsászári polgármester szerdán – bizalomvesztésre hivatkozva – menesztette Kerekes Imre jegyzőt. Ám erről a másik három településvezető csak utóbb értesült. Sőt, az ügybe a rendőrséget is „bevonták”.

Rákosrendező lehet a jó példa

A Fővárosi Közgyűlés szerint az államnak ki kell takarítania Rákosrendezőt akkor is, ha nem az arabok a vevők. Ebből lehet ugyan még némi vita, valójában a terület beépítése messze túlmutat a regnáló kormányon.