Nagy a feszültség az USA és Törökország között: kölcsönösen megfenyegették egymást

  • narancs.hu
  • 2018. július 29.

Külpol

Fenyegetésre fenyegetés a válasz.

A két ország közti vita Andrew Brunson amerikai lelkipásztor bebörtönzése kapcsán robbant ki még két évvel ezelőtt, amikor Brunsont azzal vádolta meg a török kormány, hogy a 2016 júliusi puccskísérletben segítette a szeparatista Kurdisztáni Munkáspártot. A lelkipásztor, aki Izmirben már hosszú ideje egy kisebb protestáns templom prédikátora volt, tagadta a vádakat, azonban a törökök két évre börtönbe zárták. Brunsont ezen a héten házi őrizetbe helyezték, de az amerikai kormány azt szeretné, ha a törökök szabadon engednék.

A házi őrizet hírére Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a Twitteren jelezte, hogy ez koránt sem elég, Ankarának szabadon kell bocsátania Brunsont – írja az MTI. Donalt Trump később széles körű és jelentős szankciókkal fenyegette meg Törökországot, ha az mégsem engedné szabadon a lelkészt. Erre a török külügyminiszter szintén a Twitteren üzent vissza az amerikaiaknak, és kijelentette, hogy Ankarának senki sem diktál. Az ügyben megszólalt Erdogan török elnök is, aki fenyegetéssel reagált az amerikaiak üzenetére, és közölte: amennyiben Washington továbbra is keménykedik, Anakarát mint szövetségest elveszítheti.

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.