Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Külpol

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Alapesetben nem tűnik olyan izgalmasnak, ki New York demokrata polgármesterjelöltje, hiszen a világ egyik kereskedelmi központjának vezetését utoljára 2009-ben volt képes republikánus politikus vinni. Az azóta eltelt választásokon a republikánus jelöltek 30 százalék körüli eredménnyel végeztek, és Donald Trump elnöksége sem azt vetíti előre, hogy a kilencmilliós város épp a novemberi választáson akarna váltani.

Persze csodák vannak, például azt is kisebb csodának tekinthetjük, hogy demokrata színekben a 33 éves Zohran Mamdani indul, miután a szavazatok 43,5 százalékát behúzva verte meg a biztos esélyesnek kikiáltott Andrew Cuomo egykori kormányzót, aki 36,5 százalékot szerzett. New York City rangsorolt választási rendszert alkalmaz, és mivel egyik jelölt sem érte el az 50 százalékot, ezért a szavazók második választását is megnézte a bizottság, így alakult ki a héten a végső rangsor: Mamdani 56 százalék, Cuomo 44 százalék. Úgy tűnik, a demokraták New York-i része végleg kiábrándult az oly sokszor szidott establishment-politikusokból a tavalyi elnökválasztás tavalyi megalázó buktája után, és teret engednének valami egészen újnak.

 
Mamdani kampányolás közben
Fotó: Zohran Mamdani / Facebook

A Mamdani és Cuomo között eldőlő szavazás több szinten is szimbolikus volt: a fiatal, lendületes és progresszív politikus csapott össze a szexuális zaklatási vádak miatt lemondott rutinos exkormányzóval. Mamdani kevesebb mint feleannyi pénzből, 1,7 millió dollárból kampányolt, mint Cuomo, akinek négymillió dollárja volt erre. Mamdaninak ezt az 1,7 millió dollárt 20 ezer fő dobta össze, Cuomónak 4700, köztük olyan látványos támogatók, mint Bill Clinton és a várost több cikluson át is vezetett Michael Bloomberg.

A demokraták állapotáról nemcsak az mond el sokat, hogy mennyire ragaszkodnak a saját kiöregedő szűk elitjükhöz, hanem az is, hogy mennyire ragaszkodik ez az elit a székéhez: Cuomo már a választás első eredménye után azt nyilatkozta a New York Timesnak, hogy a vereségét elismeri, de nem tartja kizártnak a függetlenként való indulást.

Az erőviszonyokról sokat mond az is, hogy a Demokrata Párt vezetése egyáltalán nem is támogatta Mamdanit.

A halmozottan értelmiségi New York persze közel sem jelenti az egész Egyesült Államokat, de az, hogy a város regisztrált demokratáinak nagy többsége elengedte a centrista jelölt kezét, jól mutatja, hogy merre keresik a Donald Trump által végleg összetört identitást. He eláruljuk, hogy Mamdani két legnagyobb és legismertebb támogatója Bernie Sanders és Alexandria Ocasio-Cortez voltak, akkor talán még tisztábban látszik ez az irány, amihez még hozzátehetjük azt is, hogy Mamdani mellesleg muszlim, Ugandában született, és csak 2018 óta amerikai állampolgár. Mamdani magát mindenféle finomkodás nélkül demokratikus szocialistának vallja, ami különösen pikánssá teheti, ha az esélyeknek megfelelően tényleg ő fogja átvenni a kapitalista álomváros irányítását. 

Az afrikanisztika szakos diplomával büszkélkedő politikus amolyan klasszikus mozgalmár: egyetemen társalapítója volt az első Diákok az Igazságért Palesztinában szervezetnek, miközben sok időt töltött az egészségüggyel és a választási rendszerrel foglalkozó progresszív szervezetek körül. A politikai pálya magától értetődőnek tűnik ebből a közegből, 2021 óta New York állam közgyűlésének a tagja. Mielőtt állami törvényhozó lett, kilakoltatásmegelőzési lakástanácsadóként dolgozott, Queensben segített az alacsony jövedelmű, színesbőrű lakástulajdonosoknak elkerülni a kilakoltatást és megtartani otthonaikat. Saját életrajzában is ezt az időszakot tartja az egyik fontos tapasztalatnak, és a választáson való indulás kiváltó okának:

„Miután minden nap olyan bankokkal tárgyaltam, amelyek a profitot az emberek fölé helyezték, szembesültem azzal a ténnyel, hogy ez a lakhatási válság – amely megelőzte ezt a világjárványt – nem természetes része az életünknek, hanem egy választás következménye” 

– írta.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.