Nyolc megye Szlovákiában: Kilépés előnyben

  • - nz -
  • 2001. július 12.

Külpol

Koalíciós partnerei a nyárelőn alaposan megszívatták az MKP-t, bár a magyar párt már hozzászokhatott, hogy folyamatosan van valami a szájában, csak nem tudta, le kell-e nyelni, vagy ki kell kiköpni. Nemcsak hogy a nyolcmegyés változatot fogadta el a múlt héten a pozsonyi parlament, hanem még az önkormányzatiságot is gyengítette.
Koalíciós partnerei a nyárelőn alaposan megszívatták az MKP-t, bár a magyar párt már hozzászokhatott, hogy folyamatosan van valami a szájában, csak nem tudta, le kell-e nyelni, vagy ki kell kiköpni. Nemcsak hogy a nyolcmegyés változatot fogadta el a múlt héten a pozsonyi parlament, hanem még az önkormányzatiságot is gyengítette.

A szlovák kormány az év első negyedében a baloldali miniszterek ellenszavazata mellett, de a magyarok voksával elfogadta a tizenkét megyés változatot, amelyben bár nem szerepelt az MKP által szorgalmazott úgynevezett Komárom vagy Duna menti megye, de úgy tűnt, ez lehet a kompromisszumos megoldás. Aztán három hónapon át a magyar párt radikálisai a vezetést bírálták a kompromisszum miatt, a baloldal a koalíciót csesztette és egyezkedett Meciar pártjával, a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalommal (HZDS), hiszen elképzelései a megyék számáról és a centralizált decentralizációról megegyeztek a már létező elrendezéssel, amit még a Vlado kormányzása idején fogadtak el. A parlament elé került tizenkét megyés kormányjavaslatot második olvasatban egy HZDS-es képviselő javaslatára nyolcasra változtatták, ezt megszavazta a baloldal és az önmagát szintén baloldalinak deklaráló kormányzó SOP-frakció (itt nyomta a szavazógombot egykoron Rudolf Schuster beteges államfő) is. Persze voltak e görög drámának

baljós előjelei,

hiszen két nappal korábban módosította együtt a munka törvénykönyvét a baloldal és a HZDS. Majd a végső szavazásnál csatlakozott a Mikulás Dzurinda-féle Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) is, csupán az MKP, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és néhány független képviselő szavazott a javaslat ellen. Ezután rögvest lemondott a reformért felelős kormánybiztos és a Dzurinda pártjához tartozó, reformot felügyelő miniszterelnök-helyettes, persze csak a reform további felügyeletéről. Bugár Béla, az MKP elnöke a miniszterelnököt is távozásra szólította fel, aki ehelyett inkább üdvözölte az új közigazgatási rendet. A nyolc megye azt jelenti, a magyarok csupán kettőben,

a nyitraiban és a nagyszombatiban érik el

a húsz százalékot (ha a népszámlálás nem hoz eszeveszett adatokat), vagyis a magyar lakosság ezekben használhatja kerületi szinten is anyanyelvét, és itt indíthat eséllyel jelölteket a megyei önkormányzatokba - de a megyefőnök-választásnál szinte nem is rúghat labdába, aki magyar. Ugyanis elfogadták egy másik ellenzéki képviselő javaslatát is, miszerint két fordulóban választják a megyei falkavezért. Szlovákiában még ma is olyan a helyzet, hogy bármelyik szlovák párt visszalépteti jelöltjét egy másik szlovák javára, még akkor is, ha messze vannak egymástól, mint Athén Kecskeméttől, csak magyaré ne legyen a karmesteri pálca. Emiatt volt igazán meglepő Dzurinda ujjongása, hiszen még a szlovák sajtó is úgy kommentálta az MKP kilépési szándékát, hogy Dzurinda elvesztette utolsó kormánybeli mankóját azzal, hogy Bugár beintett neki.

Az elfogadott reformban nem is a megyék száma a legmegdöbbentőbb, a városok és falvak uniója is csak haloványan pedzegette az elfogadott irányszámok elfogadhatatlanságát, sokkal inkább két, a HZDS által beterjesztett módosítás srófolta fel a demokratikusabban gondolkodó közvéleményt. Ugyanis, ha a kormány államellenesnek minősíti a regionális önkormányzatok valamely döntését, jogában áll azt meghiúsítani. Ezenkívül a regionális önkormányzat nem köthet szerződést határon túli önkormányzati partnerekkel. Amellett, hogy ez az önkormányzatiság és az alulról építkezés szemen köpése, fellelhetjük benne a többség kisebbségi érzését. Büszke az ellenzék, hogy ismét kivédte a határrevíziót - ami senkinek eszébe nem jutott -, még olyan áron is, hogy adtak a demokráciának. Fóbiában fürdenek.

Sokaknak most egyetlen reménye maradt:

hátha Rudolf Schuster államfő nem

írja alá a törvényt. Erre azonban kevés az esély, mert az éppen Brazíliában üdülő elnök hazaüzent, üdvözölve a törvényt, lett légyen az bármilyen is, bár minimalista természete kicsit sokallta a nyolc megyét, inkább négyet szeretett volna. Demokráciaérzékenysége - ha van ilyen - pedig minden hájjal meg van kenve.

Feszítették tehát a húrt az MKP koalíciós partnerei, a magyar párt eddig mindent kibírt, de ezt az injekciót már nem tudják beadni a választóiknak. Bár minden partnere szerint túlreagálta a magyar párt a történteket, Bugárék tudják: a sok meghunyászkodás és kompromisszum után el kell hagyniuk a kormányt, és ehhez az Országos Tanács felhatalmazását kérik, amely augusztus végén ül össze. Várhatóan három tábor fog összecsapni a testületben: akik féltik seggük alatt a széket, akik amúgy is kimaradtak mindenből, és akik elégedetlenek, vagy azok lettek. Képviselői padsorokat kell majd egyeseknek elhagyniuk, a minisztériumok apparátusából kiesik vagy száz magyar, akik leginkább a pártközpontot veszik majd célba. Dzurindáék azért nem estek pánikba, mert sejtik, hogy az MKP nem fog együtt szavazni a HZDS-szel és a nemzeti radikális SNS-szel. Bugár jelezte is, többnyire támogatni fogják a kormányt - amelynek szüksége is lesz a magyar voksokra, mert a 150 tagú parlamentben így 75 képviselője marad -, csak a koalíciós szerződést nem tartják magukra nézve kötelezőnek. Az MKP tette meg így legkorábban azt, amivel már a kereszténydemokraták, a baloldaliak és az SOP-sek is fenyegetőztek. ´k azonban a szart akarták magukról lerázni azzal, hogy távoznak, a magyar pártot pedig belekényszerítették ebbe.

Kár. Ki tudja, mikor kerülhet a magyar párt ismét kormányba: úgy néz ki, egy év múlva ismét a populisták kezdik el a garázdálkodást Szlovákiában.

- nz -

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.