Megszereztük Orbán levelét: így mószerolta a Néppártban annak elnökét

  • M. L. F.
  • B. Simon Krisztián
  • 2020. április 7.

Külpol

Nagykövetségek küldik ki azt a levelet, amelyben a magyar miniszterelnök azt állítja: az őt kritizáló Donald Tusk hátráltatja a koronavírus elleni fellépést.

„Úgy látszik, Donald Tusk az európai liberálisok és a baloldal retorikájához igazodik, és alaptalan aggodalmakat fogalmaz meg egyes tagpártjaink demokratikus elköteleződésével szemben” - így fakadt ki Orbán Viktor abban a március 27-i levelében, amelyet azt követően írt a Néppárt (EPP) tagpártjainak, hogy az európai jobboldali szövetség elnöke jelezte: meg kell vizsgálni, hogy az egyes EU-s országok intézkedései megfelelnek-e a jogállami normáknak. Tusk nem rejtette véka alá az elmúlt napokban, a magyar felhatalmazási törvény kifejezetten aggasztja.

Múlthéten már írtunk róla, hogy az AFP hírügynökséghez eljutott egy Orbán-levél, amelyben a magyar miniszterelnök az Európai Néppárt elnöke ellen hergeli a pártcsalád vezető politikusait. Brüsszeli forrásból most hozzájutottunk a teljes dokumentumhoz, amelyet nagykövetségek továbbítottak az EPP tagpártok elnökeinek.

Mint ismeretes, pont egy éve függesztették fel a Fidesz tagságát az Európai Néppártban, miután számos tagpárt jelezte, Orbánék folyamatosan építik le a magyarországi jogállamot, sértik meg az európai demokrácia írott és íratlan szabályait. A tavaly októberben az EPP elnökévé választott Tusk februárban jelezte: mivel „nincs elmozdulás, látható változás, elégséges előrelépés a Fidesz politikájában arra vonatkozóan, hogy meg akarna felelni az olyan demokratikus normáknak, mint a jogállamisági elvek vagy a véleménynyilvánítási szabadság tiszteletben tartása”, ezért érvényben marad a felfüggesztés.

„Időpazarlás”

„Aggasztónak tartom, hogy politikai közösségünk elnöke, Donald Tusk lengyel belpolitikai játszmáinak tereként tekint az EPP-re. Egy európai politikai csoportosulás vezetőjének még békeidőben is tartózkodnia kellene attól, hogy a saját belpolitikai érdekeire koncentráljon. És ez még inkább igaz válság idején- így támadta a levélben Orbán az EPP elnökét.

Tusk és Orbán

Tusk és Orbán

 

Ezt követi az Antonio López-Istúriz White EPP-főtitkárnak címzett levélből is ismertté vált fordulat, miszerint józan gondolkodású politikusoknak ilyenkor nincs idejük más országok belpolitikájával foglalkozni:

„Ha Európa úrrá lesz a jelenlegi járványon, lesz rá lehetőségünk, hogy újra megvizsgáljuk a különféle megoldásokat, és levonjuk a tanulságokat. Közben viszont sajnálatos lenne, ha a válság elleni harc és a járvány legyőzése helyett bármi másra pazarolnánk az időnket. Azok, akik képtelenek segíteni, legalább tartózkodhatnának attól, hogy mások erőfeszítéseit hátráltassák.”

Végül jön a már ismert segítségkérés, amelyben a miniszterelnök az EPP elnöke elleni fellépésre buzdítja a többi pártot:

„Nekünk párttagságunk felfüggesztése miatt jelenleg korlátozottak a lehetőségeink arra, hogy visszatartsuk Tusk elnök urat attól, hogy kockára tegye a politikai családunk hitelességét, mivel felfüggesztették párttagságunkat. Ezért arra kérem Önöket, hogy ösztönözzék vagy vegyék rá Tusk elnök urat, hogy hagyjon fel a viszályszítással a politikai családunkban és kezdjen el arra koncentrálni, ami ebben a pillanatban helyes.”

Nyílt háború

A március 27-i Orbán-levél reagálás volt arra a Tusk levélre, amelyet az EPP elnöke március 25-én írt a Néppárt tagpártjaihoz és videókonferencia összehívását kezdeményezte, hogy megvitassák a járványügyi intézkedéseket. Ebben került elő az a fordulat, hogy egyes rendkívüli intézkedések szembe mennek a jogállami normákkal, továbbá Kína és Oroszország a politikai haszonszerzésre fogja felhasználni a koronavírus miatt kialakult helyzetet.

Tusk egyenesen úgy fogalmazott: az emberek ilyenkor biztonságra vágynak, a szabadság és a demokrácia nem olyan fontos, mint békeidőben, amit egyes kormányok arra használhatnak fel, hogy a demokráciát leépítve autokratikus rendszert építsenek ki a folyamatos veszélyhelyzetet fenntartva. Ugyan nem nevezte nevén az Orbán-kabinetet, de annyira körülírta, hogy a tagpártok vezetőinek nem lehetett kétsége, mire, kire utal.

A március 27-i Orbán-levél után a magyar miniszterelnök és az EPP elnöke közti csörte már a nyilvánosság előtt zajlott. Donald Tusk egy videóban úgy fogalmazott: komoly kétségei vannak afelől, hogy a jelenlegi válságot túléli-e az EU, ugyanis egyes politikusok vírus, nem pedig védőoltás módjára viselkednek, majd nevén is nevezte Orbánt. Tusk azt is mondta, a járvány után komolyan foglalkozni kell a Fidesz EPP-tagságának kérdésével is. Közben április elején 13 néppárti tagpárt ismét kezdeményezte a Fidesz kizárását. Orbán pedig az EPP-főtitkárnak azt írta, nem kéne beavatkozni a magyar belpolitikába, hiszen most a járványt kell megfékezni.

De megszólalt a szintén néppárti, Orbánékkal mostanáig kifejezetten megértő Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is, aki a múlt héten azt nyilatkozta: "attól tartok, hogy egyes intézkedések túl messzire mennek, különösen aggódom a magyarországi helyzet miatt". A magyar miniszterelnök az utóbbi napokban minden kritikát azzal söpört le, hogy ő "életeket ment", nincs ideje ilyesmikket foglalkozni.

Lentebb olvasható angolul a teljes Orbán-levél:

false

(Nyitóképünk: Donald Tusk és Orbán Viktor találkozója 2018. február 7-én. Ekkor még jóban voltak. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs)

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."