Magyarországnak és Lengyelországnak jó esélye van a győzelemre az európai uniós költségvetési vitában, a közösségi források kifizetéséhez fűzött jogállamisági feltételrendszer ügyében, ha a következő napokban jó irányba haladnak tovább a dolgok - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök kedd este Varsóban, miután váratlanul odautazott, hogy lengyel kollégájával, Mateusz Morawieckivel tárgyaljon.
Orbán a Polsat News lengyel kereskedelmi hírtelevíziónak adott interjújában arról beszélt, hogy jelenleg közelebb van egymáshoz Magyarország és Lengyelország, valamint az EU német soros elnökségének és több más tagállam kormányának az álláspontja, mint néhány héttel vagy nappal ezelőtt.
Megismételte, hogy azokat a jogállamisági kérdéseket, amelyeknek nincsen semmi közük a pénzügyi kérdésekhez, külön kell választani a költségvetési ügyektől. Nem lenne ugyanis kívánatos egy olyan helyzet, amelyben pénzügyi szankciókat lehetne kiszabni például azért, mert valamelyik tagállam nem követi az európai irányvonalat gender- vagy migrációs ügyekben.
Orbán közölte, Budapest és Varsó között egyetértés van minden főbb témában, a két ország érdekei egybeesnek, fontosnak tartják az EU alapszerződéseiben foglaltak, a nemzeti érdekek, illetve a Magyarországnak és Lengyelországnak járó pénzügyi források megvédését. Úgy vélekedett, hogy a két ország együtt elég erős a pénzügyi érdekeik megvédéséhez, "nem kell aggódni, egyetlen pennyt sem fognak veszíteni".
Orbán szerint a konfliktushelyzet, a költségvetési vétó fenntartása nem jó Európának, ahogyan Magyarországnak és Lengyelországnak sem áll érdekében, ezért mielőbb megállapodásra lenne szükség, amely minden fél számára előnyös.
"A vita nem a pénzügyi forrásokról szól, ez csak másodlagos kérdés, amiért harcolunk, az a nemzeti szuverenitás védelme" - szögezte le. "A V4, Magyarország, Lengyelország az EU jövője" - tette hozzá.
A magyar kormányfő később a lengyel köztévének is nyilatkozott, ahol azt mondta, hogy a két ország megerősítette szövetségét, ami rendkívül fontos, mivel ez a szoros együttműködés "adja az erőnket".
Újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: Magyarország és Lengyelország garantáltan kitart egymás mellett egészen a tárgyalások végéig.
"Úgy gondolom, közel lehetünk a megegyezés eléréséhez, ami győzelem, jó eredmény Magyarország és Lengyelország számára, illetve nagyon jó lehet az Európai Uniónak is" - mondta.
Michael Roth német Európa-ügyi miniszter az Általános Ügyek Tanácsának (ÁÜT) keddi ülésén a Portfolio.hu beszámolója szerint ugyanakkor azt mondta, a jogállamisági mechanizmussal kapcsolatos rendelet kérdését nem szabad újra kinyitni, ezek szerint pedig ennek megváltoztatásában továbbra sem reménykedhet a magyar és lengyel kormány. Roth azt is megerősítette, hogy a jogállamisági rendelet alkalmazhatóságát minél hamarabb meg kell kezdeni.
Beszélt ugyanakkor egyeztetésekről is, azt mondta, olyan megoldást kell találni, amelyet mind a 27 tagállam elfogad, vagyis a németek olyan megoldáson gondolkodnak, amiből nem hagynák ki Magyarországot és Lengyelországot.
Hangsúlyozta azt is, hogy mivel minden mindennel összefügg, ezért nem lehet különválasztani a 3 rendeletet (2021-2027-es uniós keretköltségvetés, helyreállítási alaphoz szükséges saját forrás rendelet, jogállamisági mechanizmus rendelete) - holott a magyar és lengyel kormány épp azt szeretné, hogy ezeket válasszák külön.