Oroszország afgán kommandósokat is toboroz

  • narancs.hu
  • 2022. november 1.

Külpol

Akik egykor amerikai kiképzést kaptak, tavaly pedig a tálibok elől Iránba menekültek családostul.

Három egykori afgán tábornok nyilatkozata alapján arról ír a Guardian, hogy Oroszország munkát kínál azoknak az afgán kommandósoknak, akiket korábban az Egyesült Államok hadserege képezett ki.

A hírek szerint több ezer ilyen, elit kiképzést kapott katona menekült családostul vagy egyedül Iránba, miután az amerikaiak kivonultak Afganisztánból, és átvették a hatalmat a tálibok.

Oroszország, amellett, hogy a családoknak menedéket ajánl, a hírek szerint havi 1500 dolláros zsoldot fizetne a katonáknak, hogy harcoljanak az ukrajnai háborúban. 

 „Nem akartak harcolni, de nincs más választásuk” – ezt Abdul Raof Arghandiwal, az egyik tábornok nyilatkozta, aki több, Iránba menekült katonával is kapcsolatban áll. Tanácsot kérnek tőle, mit tegyenek ebben a helyzetben, mert a szülőhazájukba visszamenni nem akarnak, akkor a tálibok végeznek velük. Az afgán különleges erők tagjaival korábban együtt harcolt amerikai katonák korábban arról számoltak be, hogy a tálibok a hatalomátvétel után házról házra járva keresték az egykori kommandósokat, volt, akit megkínoztak, megöltek, másoknak a családján álltak bosszút.

Az AP hírügynökségnek az egyik Iránba menekült afgán katona nyilatkozott. Azt mondta, mintegy négyszáz egykori társával tartja a kapcsolatot, és sokan fontolgatják az orosz ajánlatot, megbeszélik, ki mit gondol erről. Egyikük, aki már a hírek szerint döntött, azt írta ismerősének, hogy két hónapos katonai kiképzés után mennek az ukrajnai frontra. 

 A Guardian cikke szerint a toborzást – amely egy időben kezdődött az oroszországi részleges mozgósítással – a Wagner-csoport nevű zsoldoscsapat szervezi. Az orosz védelmi minisztérium ezt a hírt, és a toborzás hírét is cáfoló megjegyzést tett közzé. A Guardian cikke szerint a cáfolatnak ellentmond, hogy a Wagner-csoport más országokban is toboroz.

 Nyilatkozott az ügyben Michael Mulroy, a CIA nyugalmazott tisztje is, aki szolgált Afganisztánban. Arról beszélt, hogy az Egyesült Államok nem hozta ki Afganisztánból ezeket a jól képzett katonákat az ígéretek ellenére, és ennek most ez az eredménye. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.