Oroszország változtat az atomfegyverekről szóló doktrínáján, hogy hatékonyabban tudjanak reagálni az ukrajnai háború nyugati nyomásra történő eszkalációjára – írja Szergej Rjabkov külügyminiszter-nyilatkozata alapján a Reuters.
A Telex összefoglalója szerint a jelenlegi doktrínát Vlagyimir Putyin 2020-ban vázolta fel. A lényege az, hogy csak akkor vetnek be atomfegyvert, ha valaki más atomfegyverrel támadja Oroszországot, vagy ha olyan, hagyományos fegyverekkel indított támadás éri az országot, ami veszélyezteti a fennmaradását.
A Reuters szerint már sokan kérték arra az orosz elnököt, hogy lazítson ezen a szabályozáson, hátha ezzel elgondolkodtatnák a nyugati országokat arról, hogy érdemes-e támogatni Ukrajnát. Az elnök júniusban azt mondta, hogy a doktrína egy élő, képlékeny dolog, így változhat, de Rjabkov szerint a folyamat már előrehaladott állapotban tart.
Az Ukrajnát 2022-ben lerohanó Oroszország szerint a Nyugat bábként használja Ukrajnát az oroszellenes háborújában, ezért változtatnának a doktrínán. Az USA és szövetségesei tagadják, hogy háborúzni akarnának Oroszországgal, pusztán arról van szó, hogy segítenek Ukrajnának a honvédő háborújában.
Putyin a háború első napja óta már többször megfenyegette az Ukrajnát segítő országokat, inkább kevesebb, mint több sikerrel. A szövetségesek több körben küldtek már fegyvereket, lőszert, tankokat és más katonai járműveket, és a hírek szerint az ukrán katonák lassan egy hónapja sikeresen nyomulnak előre az oroszországi kurszki területen – írja a lap.
Oroszország tavaly nyáron telepített nukleáris fegyvereket Fehéroroszországba, akkor Putyin úgy nyilatkozott: csak akkor használják a Fehéroroszországba szállított nukleáris fegyvereket, ha Oroszország területét veszély fenyegeti.