Pakisztánban letartóztatták a volt miniszterelnököt

Külpol

Vesztegetési ügyekkel kapcsolatos kihallgatásra érkezett a bíróságra, más korrupciós ügy miatt vitte el a rendőrség.

Letartóztatták a pakisztáni hatóságok kedden az ország volt miniszterelnökét, Imran Hánt.

A volt kormányfő vezette Pakisztáni Igazságosság Pártja (Tehrík-i-Inszáf) azt közölte, hogy Hánt Iszlámábádban, a legfelsőbb bíróságon tartóztatták le, ahova a vesztegetési ügyekkel kapcsolatos kihallgatásra érkezett.

Favvád Csódri, a párt szóvivője emberrablásnak nevezte a letartóztatást, és elmondta, hogy Hánt a bírósági teremből hurcolták el, majd belökték egy rendőrautóba.

A pakisztáni GEO TV hírcsatorna videófelvételein az látszik, amint a 72 éves politikust a biztonsági erők egy páncélozott jármű felé viszik, amely utána elhajtott vele.

A párt képviselői azonnal panaszt tettek a bíróságon és magyarázatot követeltek – közölte Csódri, hozzátéve, hogy a bíróság épületénél összecsapások robbantak ki Hán támogatói és a rohamrendőrök között.

A pakisztáni korrupcióellenes hatóságok névtelenséget kérő illetékesei azt mondták, hogy az országos elszámoltatási hivatal egy, az eddigi vádakhoz nem kapcsolódó korrupciós ügyben adott ki letartóztatási parancsot Hán ellen a múlt héten, aki azóta sem fizette ki az óvadékot.

A politikus ellen februárban adtak ki elfogatóparancsot a többi között pénzmosás és értékes állami ajándékok eltulajdonításának vádjával. Hánt tavaly áprilisban bizalmatlansági szavazással távolították el a miniszterelnöki posztról, amiről ő azt állítja, hogy egy amerikai összeesküvés eredményeképpen a hadsereg részvételével végrehajtott akció volt. Azóta több országos tüntetést szervezett, és előrehozott választások kiírását követeli, az ellen szóló vádakat pedig többször politikailag motiváltnak nevezte.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.