Pedagógus-továbbképzésen is szabad Trumpot reklámozó sapkát viselni

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. január 4.

Külpol

Így döntött Washington állam fellebbviteli bírósága a szólásszabadságra hivatkozva.

A szólásszabadságra hivatkozva igazat adott Washington állam szövetségi fellebbviteli bírósága annak a volt tanárnak, aki Donald Trump volt amerikai elnök kampánymondatát viselő sapkát vitt magával egy tanári továbbképzésre, amit az iskola vezetése szóvá tett.

A december 29-i keltezésű bírósági állásfoglalás szerint Eric Dodge tanár azon döntése, hogy magával vitte a sapkát, amelyen a „Make America Great Again” (Tegyük újra naggyá Amerikát!) kampányszlogen volt olvasható, a szólásszabadság körébe tartozik, amelyet az amerikai alkotmány első kiegészítése védelmez.

A bírósági dokumentumok szerint Eric Dodge, a Wy'east általános iskola korábbi tanára a 2019/2020-as tanév kezdete előtt egy kizárólag tanároknak szervezett, kulturális érzékenyítésről és faji előítéletekről szóló továbbképzés helyszínére érkezett a kérdéses sapkában. A képzés idején nem viselte a ruhadarabot, de a dokumentumok szerint néhány pedagógus szóvá tette, hogy kollégájuk láthatóvá tette a sapkát, és ettől fenyegetve és megfélemlítve érezték magukat.

Ezt követően Caroline Garret, az általános iskola igazgatónője Dodge-hoz fordult, és

felszólította: gondolja át jobban cselekedeteit.

Eric Dodge ezt verbális támadásnak minősítette, és

alkotmányos jogainak megsértése miatt beperelte az igazgatónőt,

az iskola személyzeti vezetőjét és a teljes tankerületet.

A fellebbviteli bíróság december 29-én megjelent végzése kimondta: az általános iskola nem tudott bizonyítékot hozni arra, hogy a tanár döntése az iskola működését olyan kézzelfogható mértékben akadályozta volna, amely felülírja az alkotmány szólásszabadságról szóló rendelkezését. A bíróság arra is rámutatott, hogy Eric Dodge, aki 2020-ban elhagyta az intézményt, a ruhadarabot nem viselte sem a diákok előtt, sem az osztályteremben, és a politikai kampányszlogenes sapka viselése csak általános meggyőződését fejezte ki.

A bírósági eljárás során Eric Dodge védői azzal érveltek, hogy nincs érvényben általános tilalom a tanárok számára politikai véleményük kifejezésére. Azt is érvként hozták fel, hogy Caroline Garrett igazgatónő engedélyezte, hogy az iskola könyvtárában Black Lives Matter (A Fekete Életek Számítanak) feliratú plakát jelenjen meg, valamint az igazgató autóján is látható politikai tartalmú matrica: Bernie Sanders demokrata párti szenátor, 2020-as amerikai elnökjelölt politikai hirdetése.

A most bejelentett bírósági döntés ugyanakkor azt is tartalmazza, hogy a tankerület személyzeti ügyeket irányító vezetője nem hozott helytelen adminisztratív döntést Eric Dodge ellen.

A Make America Great Again Donald Trump választási kampánymondata volt elnöksége előtt és hivatali ideje alatt, amelyet az amerikai politikában az általa képviselt irányvonallal azonosítanak.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?