Politikusok egyáltalán nem szólalhatnak fel Auschwitz felszabadításának 80. évfordulóján

  • narancs.hu
  • 2025. január 13.

Külpol

A tervek szerint csak a túlélőkre koncentrálnak majd, de a megemlékezést így is beárnyékolhatják az Izrael körüli problémák.

Bár több politikus is részt vesz az auswitzi koncentrációs tábor felszabadításának nyolcvanadik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen, egy friss döntés értelmében egyiküknek sem engedik, hogy fel is szólaljon – írja a Guardian. Sőt, semmiféle politikai beszéd nem lesz, csak túlélők beszélnek.

„Az utolsó túlélőkre akarunk összpontosítani, akik közöttünk vannak, az ő történetükre, fájdalmukra, traumájukra, és arra, ahogyan nehéz erkölcsi kötelezettségeket kínálnak a jelen számára”

– mondta Piotr Cywiński, az auschwitz-birkenaui emlékhely és múzeum igazgatója.

Ettől függetlenül így is lesz aktuálpolitikai éle a dolognak, természetesen Bejámin Netahnjahu izraeli miniszterelnök körül: továbbra sem tudni, részt vesz-e a megemlékezésen, hiszen mivel a a nemzetközi büntetőbíróság háborús bűncselekmények vádjával elfogatóparancsot adott ki ellene, kötelező lenne letartóztatni Lengyelországba lépve. Ezt megerősítette a lengyel külügyminiszter-helyettes is, viszont Donald Tusk miniszterelnök csütörtökön már jelezte, hogy bármely izraeli politikus letartóztatástól való félelem nélkül látogathat el az ünnepségre.

Cywiński hozzátette, korábban szó se volt róla, hogy Netanjahu eljönne a megemlézésre, és az egészet csak médiaprovokációnak tartja.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.