Putyin meghatározta a ruszofóbia fogalmát

  • narancs.hu
  • 2024. december 29.

Külpol

A rendelet most frissített verziója a „szélsőségesség fő forrásai” között említi Ukrajnát és a nemzetközi civilszervezeteket is.

„Az Oroszországi Föderáció szélsőségek elleni küzdelem stratégiája” – így nevezik azt a rendeletet, amelynek 2020-ban már létezett egy változata, szombaton azonban egy frissített verziót írt alá Vlagyimir Putyin orosz elnök, írja a Telex.

Az új stratégiában mindenekelőtt egy új fogalom is szerepel: a ruszofóbia. A független orosz hírportál, a Meduza által ismertetett szöveg szerint a ruszofóbia szélsőséges oroszellenességet, azaz „az orosz állampolgárokkal, az orosz nyelvvel és kultúrával szembeni ellenséges, előítéletes hozzáállást jelent, beleértve a képviselők és politikai erők agresszív hozzáállását és cselekedeteit, valamint az Oroszországgal szemben barátságtalan államok hatóságainak diszkriminatív cselekedeteit”.

A stratégia azt is megállapítja, hogy egyes államok a szélsőséges és terrorista szervezeteket „a külpolitikai ellenfelek elleni hibrid háborúk indításának és öncélú geopolitikai célok elérésének eszközeként használják, többek között más államok belügyeibe való beavatkozással”.

A korábbi verziókkal ellentétben az új dokumentum a „szélsőségesség fő forrásai” között említi Ukrajnát is mint a legsúlyosabb fenyegetések egyikét, amely „a neonáci eszmék széles körű terjedését” tette lehetővé, amely radikális neonáci fegyveres csoportokat és neonáci bűncselekmények elkövetését támogatja Oroszországban. A stratégia szerint az ukrán válságot „barátságtalan államok arra használják fel, hogy hibrid háborúkat indítsanak az Orosz Föderáció ellen, és agresszív oroszgyűlöletet szítsanak a világban.

A feladat tehát „az Ukrajna területéről kiinduló szélsőséges fenyegetések forrásának felszámolása”.

Egy bekezdés megemlíti a koordinálatlan tiltakozó akciókat, vagyis a demonstrációkat is, amelyeket „az oroszországi társadalmi-politikai helyzet destabilizálásának egyik fő módjának” nevez. Az orosz hatóságok szerint a tiltakozó akciókat „szándékosan alakítják át tömeges zavargásokká”, amire a közvélemény manipulálásának különböző módszereit alkalmazzák.

A dokumentum hangsúlyosan kitér a nemzetközi civil szervezetekre is: a „humanitárius, oktatási, kulturális és vallási projektek álcája mögött” végzett tevékenységeik a rendelet szerint szintén rombolóak és szélsőségesek.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk