Fordulópont Grúziában: egy volt focistát iktattak be elnöknek, aki a távozó elnök szerint nem legitim

  • narancs.hu
  • 2024. december 29.

Külpol

A közvetlen elnökválasztás megszüntetésével a Moszkva-barát kormánypárt ültette a Manchester City egykori focistáját az elnöki székbe. 

Letette az esküt Miheil Kavelasvili, Grúzia (hivatalos nevén Georgia) új államfője vasárnap, míg az ellenzék és a távozó államfő az elnöki palota előtt tüntetett – számolt be a Reuters

Mint ismert, Grúziában októberben tartottak választásokat, amit a 2012 óta kormányzó Grúz Álom nevű, eredetileg balközép, majd fokozatosan jobbra tolódó, mostanra illiberális euroszkeptikus és Moszkva-barát párt nyert 54 százalékkal, egyes jelentések szerint nem teljesen tisztán. Az ellenzék már a választások után is az utcára vonult, a kormány azonban november végén bejelentette, hogy felfüggeszti az EU-s csatlakozási tárgyalásokat, ami után különösen eldurvultak a tüntetések és az utcai összecsapások, egy tévéstábot például élő adásban vertek meg maszkos-kapucnis verőlegények

A kormány ráadásul a közvetlen elnökválasztást is megszüntette, és mivel az Európa-párti Szalome Zurabisvili köztársasági elnöknek épp most járt le a mandátuma, a korábban a Manchester Cityben focizó Miheil Kavelasvilit tették meg elnöknek – ő tette le az esküt vasárnap. 

 
Miheil Kavelasvili 
Fotó: MTI/EPA/A georgiai parlament sajtószolgálata

A távozó Zurabisvili a tüntető tömegnek azt mondta, elhagyja az elnöki palotát, de Kavelasvilinek nincs legitimációja elnökként. "A legitimációt, a zászlót és a bizalmatokat elviszem magammal" – fogalmazott. Zurabisvili szerint az újonnan beiktatott elnököt jogellenesen választották meg, minthogy a Grúz Álom ezúttal szerinte csalással nyert a választásokon. A tüntetésen a demonstrálók Kavelasvili focista múltjára utalva piros lapokat tartottak fel. 

 
Szalome Zurabisvili egy korábbi tüntetésen
Fotó: MTI/EPA/David Mdzinarisvili

Kavelasvili egyébként régóta hű követője Bidzina Ivanisvili milliárdos oligarchának, a Grúz Álom párt alapítójának, aki a párt első választási győzelme után 2012-ben egy évig miniszterelnökként is szolgált. Bár azóta hivatalos közhatalmi funkciót nem tölt be (jelenleg csak a kormánypárt "tiszteletbeli elnöke"), az ország de facto vezetőjeként tekintenek rá. Az ellenzék szerint az eddigi elnök Zurabisvili távozásával és Kavelasvili beiktatásával Ivanisvili már teljesen irányítása alá tudja venni az országot. Ivanisvili épp a napokban került fel az Egyesült Államok szankciós listájára

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.