Robert Fico büszkén lesz ott Moszkvában a Győzelem Napján

  • narancs.hu
  • 2024. október 30.

Külpol

A szlovák miniszterelnök az orosz állami médiának lelkesedett egy sort.

Robert Fico az orosz médiában beszélt arról, hogy megtiszteltetésnek érzi és nagyon boldog, hogy ott lehet Moszkvában május 9-én a Győzelem Napján. Az ilyenkor rendezett parádé elvileg a szovjet győzelmet ünnepli a második világháborúban, a gyakorlatban már főleg Vlagyimir Putyin elnök seregszemléje. Fico az orosz Rosszija-1 tévécsatorna 60 perc című műsorának nyilatkozott, és amikor szóba került a 2025-ben esedékes nyolcvanadik évfordulót ünneplő Győzelem Napja, nagyon lelkes lett a Portfolio által szemlézett interjúban:

„Nagyon boldog leszek. Megtiszteltetésnek tartom, hogy részt vehetek a második világháború és mindenekelőtt a fasizmus feletti győzelem 80. évfordulóján, ez az én személyes kötelességem.”

Bár a kampányígéreteivel szemben Fico egyelőre csak szóban akadályozta az EU segítségét a megtámadott Ukrajnának, nemrég kijelentette, hogy ameddig ő a szlovák miniszterelnök, akadályozni fogja Ukrajna NATO-csatlakozását.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Valóra vált forgatókönyv

1984-ben került a mozikba Rob Reiner első filmje, A turné (This Is Spinal Tap). Az áldokumentumfilm egyik főszereplője maga a rendező volt, aki az éppen amerikai turnén levő fiktív brit hard rock zenekar, a Spinal Tap történetét próbálta kibogozni.

Nézőpont

A filozófus-író (Denis Podaly­dès) tüdeje és mája közt apró kis foltot mutat ki az MRI-vizsgálat, de biztosítják afelől, hogy (egyelőre!) nem veszélyes a dolog.

Amikor győznek a hippik

  • - turcsányi -

Blaze Foley-nak volt egy kabátja. Ha egészen pontosak akarunk lenni, ez az egy kabátja volt neki – ez sem túl jó bőrben. Az ujját például vastag ezüstszínű ragasztószalaggal kellett megerősíteni, jól körbetekerni, mindkettőt – hogy le ne essenek.

Hibamátrix

  • Dékei Krisztina

Szűcs művészete a klasszikus, realista festészeti hagyományokon alapul, de távol áll a „valóságtól”.

Ozmózisok

Nádas Péter e hosszú, több mint négyszáz oldalas memoárját Mészöly Miklós, Polcz Alaine és Esterházy Péter köré fűzi föl. Könyvének témája négyük viszonya, vonzásaik és választásaik, személyiségük szerkezetének összeillő és egymáshoz nem illeszkedő elemei. És a háttérben természetesen ott van a korszak, a lassú hetvenes–nyolcvanas évek a kádári provinciában.

Mozaikkockák

A hazai neoavantgárd egyik meghatározó alakjaként Erdély Miklós (1928–1986) a sok műfajban alkotó, polihisztor művészek közé tartozott.

Abúzus, család

  • Balogh Magdolna

Egyéni hangú, markáns képviselője Ivana Dobrakovová a szlovák kritika által expat-prózaként emlegetett prózai iránynak. Ezzel az angol „expatriate”, azaz tartósan vagy ideiglenesen külföldön élő szóból eredő kifejezéssel azokra a művekre utalnak, amelyek a rendszerváltozás adta lehetőségekkel élve külföldön szerencsét próbáló fiatalok problémáiról beszélnek.

Árvák harca

A jelenből visszatekintve nyilvánvaló, hogy a modern, hol többé, hol kevésbé független Magyarország a Monarchia összeomlásától kezdődő történelmében szinte állandó törésvonalak azonosíthatók.