Schröder Putyinnal tárgyal az ukrajnai háborúról

  • narancs.hu
  • 2022. március 10.

Külpol

Az egykori német kancellár orosz energiacégek felügyelőbizottságában visel tisztséget, Ukrajna megtámadása óta sem mondott le.

Gerhard Schröder korábbi német kancellár csütörtökön Moszkvában találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy az ukrajnai háború befejezéséről tárgyaljon vele – írja a Politico, „az ügyben jártas forrásokra” hivatkozva. 

Schröder és Putyin jó kapcsolatban van, barátságuk miatt – és mert nem határolódott el az orosz elnöktől – a közelmúltban négy munkatársa is felmondott a német politikusnak, köztük az irodavezetője, Albrecht Funk, aki több mint húsz évig volt a bizalmasa, beszédírója.

A szociáldemokrata német politikus, aki 1998 és 2005 között vezette a német kormányt, miután elveszítette a választást, felügyelőbizottsági tagja lett a Németországba orosz gázt szállító Nord Stream AG-nak, 2017-től a Rosznyeft felügyelőbizottsági elnöke, idén februárban pedig arról szóltak a hírek, hogy a Gazprom felügyelőbizottságába is jelölték.

Schröder nyilatkozatai a háború kitörése óta arról szólnak, hogy az orosz fél saját biztonsága érdekében lépett, az is állította korábban, hogy ebben a konfliktusban nem Oroszország, hanem Ukrajna lép fel inkább fenyegetően. Azóta is beszélő viszonyban van az orosz elnökkel, és az orosz cégekben viselt tisztségeiről sem mondott le.

Pártja egy ideig azzal intézte el Schröder orosz üzleti kapcsolatát, hogy ez a magánszféra része,  de szombaton a párt új elnöke, Lars Klingbeil elhatárolódott Schrödertől, és felszólította, hogy vessen véget az üzleti kapcsolatának Putyinnal. A hasonló oroszországi tisztségeket viselő európai expolitikusok – Christian Kern korábbi osztrák kancellár, Matteo Renzi korábbi olasz és Esko Aho korábbi finn miniszterelnök – a háború kitörése után lemondtak – írja a 24.hu.

Leadkép: Gerhard Schröder korábbi német kancellár és az Északi Áramlat II. földgázvezetéket tervező, építő és üzemeltető konzorcium igazgatóságának elnöke a Bundestag gazdasági és energiaügyi bizottságának az Északi Áramlat II. földgázvezetékről tartott nyilvános meghallgatása előtt Berlinben 2020. július 1-jén. Fotó: MTI/EPA/Omer Messinger

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.