Kinek jó az Északi Áramlat?

Feltartóztathatatlanul

Külpol

Joe Biden feladta az amerikai ellenállást az Oroszországból közvetlenül Németországba vezető tengeri gázvezetékkel, az Északi Áramlattal szemben. A németeknek tett engedmény egyben orosz siker. Az áldozat Ukrajna.

A régészek kimondottan örülnek. Ki is emelhetne kifogást őseink életmódjára vonatkozó új ismeretek ellen, amelyeket például a 4. századból származó harminckét földkunyhó feltárásából szerezhetünk? S mily merész hipotézisekre adhat alkalmat a lengyel határ közelében talált 9. századi pénzérme, amely a mai Afganisztán területéről származik! Ezen okból kétségkívül üdvözlendők a gázcsövek, s az, hogy fektetésük során az archeológusoké az elsőbbség Németországban.

A feltárások az oroszországi Viborgtól a Keleti-tenger mélyén a németországi Greifswaldig húzódó, Nordstream (Északi Áramlat) névre keresztelt gázvezetéknek, közelebbről az ahhoz kapcsolódó szárazföldi vezetékeknek köszönhetők. A régészeken kívül örül a Nordstreamnek Putyin, s vele együtt az orosz állami földgáztársaság, a Gazprom. A legutóbbi közvélemény-kutatás szerint velük tart a németek háromnegyede. A vezeték hívei közé tartozik az is, aki Németországot még 2005-ben belevitte az üzletbe: az akkori kancellár, Gerhard Schröder. Alighogy megbukott ugyanazon évben a választásokon, Schröder átnyergelt a gázvezetéket üzemeltető társaság, az NEGP Company felügyelőbizottságának élére, hogy így a német nép legfőbb képviselőjéből a Gazprom lobbistájává zülljék. Később kiderült, hogy a kancellárváltás idején az illetékes minisztériumok állami kezességet vállaltak a beruházásra 900 millió euró értékben. Csak kacagni lehet azon, hogy erről Schröder, mint állította, nem tudott. Nyomatékosan megjegyzendő továbbá, hogy az őt követő Angela Merkel sem emelt kifogást a projekt ellen, sőt: annak második része, az Északi Áramlat 2 az ő kormányzása idején valósult meg, s áll közvetlenül befejezés előtt.

A fentieken kívül viszont a német kormány olyan magánberuházást támogat politikailag, amelynek nagyjából mindenki ellene van: az ukránok, a lengyelek, a balti országok, az Egyesült Államok és az Európai Unió.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.