Kinek jó az Északi Áramlat?

Feltartóztathatatlanul

Külpol

Joe Biden feladta az amerikai ellenállást az Oroszországból közvetlenül Németországba vezető tengeri gázvezetékkel, az Északi Áramlattal szemben. A németeknek tett engedmény egyben orosz siker. Az áldozat Ukrajna.

A régészek kimondottan örülnek. Ki is emelhetne kifogást őseink életmódjára vonatkozó új ismeretek ellen, amelyeket például a 4. századból származó harminckét földkunyhó feltárásából szerezhetünk? S mily merész hipotézisekre adhat alkalmat a lengyel határ közelében talált 9. századi pénzérme, amely a mai Afganisztán területéről származik! Ezen okból kétségkívül üdvözlendők a gázcsövek, s az, hogy fektetésük során az archeológusoké az elsőbbség Németországban.

A feltárások az oroszországi Viborgtól a Keleti-tenger mélyén a németországi Greifswaldig húzódó, Nordstream (Északi Áramlat) névre keresztelt gázvezetéknek, közelebbről az ahhoz kapcsolódó szárazföldi vezetékeknek köszönhetők. A régészeken kívül örül a Nordstreamnek Putyin, s vele együtt az orosz állami földgáztársaság, a Gazprom. A legutóbbi közvélemény-kutatás szerint velük tart a németek háromnegyede. A vezeték hívei közé tartozik az is, aki Németországot még 2005-ben belevitte az üzletbe: az akkori kancellár, Gerhard Schröder. Alighogy megbukott ugyanazon évben a választásokon, Schröder átnyergelt a gázvezetéket üzemeltető társaság, az NEGP Company felügyelőbizottságának élére, hogy így a német nép legfőbb képviselőjéből a Gazprom lobbistájává zülljék. Később kiderült, hogy a kancellárváltás idején az illetékes minisztériumok állami kezességet vállaltak a beruházásra 900 millió euró értékben. Csak kacagni lehet azon, hogy erről Schröder, mint állította, nem tudott. Nyomatékosan megjegyzendő továbbá, hogy az őt követő Angela Merkel sem emelt kifogást a projekt ellen, sőt: annak második része, az Északi Áramlat 2 az ő kormányzása idején valósult meg, s áll közvetlenül befejezés előtt.

A fentieken kívül viszont a német kormány olyan magánberuházást támogat politikailag, amelynek nagyjából mindenki ellene van: az ukránok, a lengyelek, a balti országok, az Egyesült Államok és az Európai Unió.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.