Von der Leyen mozgásai
Hosszú interregnum volt ez. Még április végén kezdődött, amikor a választási kampány előtt utoljára ült össze a kilencedik Európai Parlament. Az élet Brüsszelben azért azóta sem állt meg. A most lelépett Bizottság végig hivatalban volt. Működött a tagállamok Tanácsa is, az új Parlament pedig már a nyári szünet előtt megalakult. A törvényhozás lelassult ugyan, de az EU felkészült erre, és a fontos dossziékat – mint például a migrációs paktumot – még a választás előtt lezárták. Ezúttal kifejezetten azért is, hogy az Orbán Viktor vezette magyar soros elnökség idejére semmilyen érdemi döntés ne maradjon. Most, hogy az új intézmények felálltak, és – általános megkönnyebbülésre – a magyar elnökségnek is mindjárt vége, semmi akadálya annak, hogy az unióban az élet visszatérjen a rendes kerékvágásba.
Ami nem jelenti azt, hogy nyugaton a helyzet változatlan lenne. Ellenkezőleg. A világ, és benne Európa is, nagy változások elé néz. Hamarosan visszatér Donald Trump. Dúl az ukrajnai háború, és a Közel-Keleten is csak pár napja lépett életbe egy törékeny tűzszünet. A két véres konfliktus lezárása az egész nemzetközi rendszer jövőjét meghatározza majd. Így, Bödőcs Tibor poénjával élve, „nincs idő gólörömre”. A tisztújítás egyébként is rossz hangulatú meccs volt, és inkább hasonlított keserves döntetlenre, mint sportünnepre.
Az uniót hagyományosan irányító, Európa-párti többség fennmaradt, és képes arra, hogy – ha a Bizottság régi-új elnöke, Ursula von der Leyen jól egyensúlyoz – meghozza a nehéz döntéseket is. Ugyanakkor a szélsőjobb erősödése miatt az eddigieknél sokkal nagyobb lesz a csatazaj. És lesznek olyan nagy ügyek – főként a progresszív tábor számára fontos szociális és környezetvédelmi területen –, ahol az unió politikája érdemben változhat. Mégpedig akkor, ha a jobbközép Európai Néppárt (EPP), amelyben a Tisza Párt képviselői is helyet foglalnak, több európai országhoz hasonlóan Brüsszelben is alkura lép és együttműködik a szélsőjobbal. Köztük a Fidesz „patrióta” frakciójával. Azok az idők, amikor a szociáldemokraták, a zöldek és a liberálisok együtt le tudták szavazni a jobboldalt, egyelőre elmúltak. Von der Leyen a zöld megállapodás (Green Deal) és a szociális Európa megőrzését ígérte, sőt továbbra is beszél az alapszerződések korszerűsítéséről is, ami „több” Európát jelent. De a magas megélhetési költségek szülte elégedetlenség és a gazdasági-társadalmi átalakulás miatti elbizonytalanodás komoly hátszelet biztosít a szélsőségeseknek. Rázós öt év elé nézünk tehát az EU-ban.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!